Kaip puoselėti ir prižiūrėti veją, kad ji džiugintu akį? Sau tokį klausimą užduoda praktiškai kiekvienas, turintis žemės lopinėlį prie namo. Tiesa ta, kad preciziškai vejai nepakanka tik brangios sėklos ar gero dirvožemio. Norint išgauti kokybišką rezultatą, privalu imtis ir kitų vejos priežiūros darbų: laistymo, tręšimo, aeravimo. Paskutinis aspektas – labai svarbus, tam būtinas ir kokybiškas prietaisas – aeratorius. Kaip atlikti šį procesą ir kokią įrangą pasirinkti? Apie viską pakalbėsime šiame straipsnyje. 

Aeratorius – kas tai?

Norint turėti gražią veją privalu ją tinkamai pjauti, tręšti, laistyti, tačiau be viso to, yra itin svarbu užtikrinti, kad visos reikalingos medžiagos ir mineralai patektų į dirvą po žole – būtent tam yra skirtas aeravimas (dar kitaip vadinamas vejos vėdinimu). 

Pats aeravimo procesas nėra sudėtingas: aeratoriaus pagalba dirvožemis yra subadomas mažomis skylutėmis, taip padedant vandeniui, orui ir medžiagoms geriau prasiskverbti link augalo šaknų. Tai padeda šaknims augti giliai, o žolei netrukdomai vešėti. 

Pagrindinis aeravimo tikslas – atitankinti dirvožemį. Pernelyg tankiame dirvožemyje yra itin didelis kiekis kietųjų dalelių (įvairiausių lapų, žolės likučių, samanų ir pan.), kurios trukdo tinkamai cirkuliuoti orui, vandeniui bei būtinosioms medžiagoms. 

Apibendrintai pateikiame, kodėl naudinga aeruoti žemę: 

  • Aeravimas padeda efektyviau laistyti veją, skylučių dėka yra sugeriamas didesnis vandens kiekis;
  • Dirvoje bus geriau pasisavinami reikalingi elementai: deguonis, trąšos;
  • Bus lengvesnis naujos žolės dygimo procesas;
  • Žolė taps atsparesnė karščiui ir sausrai;
  • Veja taps vizualiai gražesnė, nes bus suskaidytos paviršiuje augančios piktžolės, šiaudai, samanos.

Vejos aeratorius – kaip išsirinkti?

Norint kokybiškai atlikti vejos aeravimą, reikalinga specifinė įranga.

Aeravimo batai – jie dar kitaip vadinami spygliuotaisiais. Tai gana populiarius pasirinkimas dėl savo kainos. Jie veiksmingiausi dirbant su gana minkšta (bet nepermirkusia) žeme. Be to, jie nekelia triukšmo ir nenaudoja kuro. Tačiau verta atkreipti dėmesį į tai, jog aeruojant veją su batais, visą darbą reikia atlikti žmogui, naudojant jo fizinę energiją. Tai gana sunkus darbas, todėl aeravimo batus rekomenduojama rinktis tuomet, kai vejos plotas nėra itin didelis. 

Rankiniai aeratoriai – tai grėblius primenantys prietaisai, populiarūs dėl paprasto veikimo principo ir savo kainos. Jie lygiai taip pat nekelia triukšmo ir nenaudoja kuro. Visgi kaip ir su batais, čia reikės įdėti nemažai pastangų norint kokybiškai išaeruoti veją, todėl rankinis aeratorius yra tinkamas turintiems nedidelius žolės plotus. 

Besisukantys aeratoriai – tai taip pat gana populiarus sprendimas. Aeruojant veją su šiuo prietaisu jums reikės tiesiog stumti jį į priekį. Visgi išaeruoti itin didelius plotus su šiuo prietaisu taip pat gali būti sudėtinga, nes jis reikės nemažai fizinės jėgos. 

Elektriniai, benzininiai ir akumuliatoriniai aeratoriai  – tai geriausias pasirinkimas taupantiems laiką bei savo jėgas. Naudojant tokio tipo aeratorius, galėsite dirbti su dideliais plotais naudodami minimalią fizinę energiją. Rinkoje populiariausi yra elektriniai ir benzininiai aeratoriai. Akumuliatorinių pasitaiko rečiau. Renkantis vertėtų atkreipti dėmesį į įrenginio ergonomiką, peiliukus bei variklio galią. Itin silpno variklio gaminiai gali būti ne tokie patvarūs. 

Paprastai benzininiai aeratoriai būna galingesni, taip pat jie neturi laido, todėl aeruoti galite didžiausius plotus Visgi jie dirba pakankamai garsiai, yra sunkūs ir naudoja kurą. Tuo tarpu elektriniai aeratoriai dirba tyliai, yra lengvesni, tačiau jie turi elektros laidą, kuris gali apriboti aeravimo plotą ir mastą. 

Kam naudojamas aeratorius skarifikatorius? 

Skarifikatorius – tai viena iš aeratorių rūšių, kuri skirta sunaikinti žolėje esančias nereikalingas piktžoles, šiaudus ar suragėjusią žolę. Peilių pagalba šis prietaisas supjausto šiuos likučius ir juos išgrėbia, taip pat iššukuoja visą veją bei ją išpurena. 

Taip pat skarifikatoriai padaro įpjovimus žolės šaknims, o tai turi įtakos tankesniam jos augimui. Tiesa skarifikatoriais nereikėtų piktnaudžiauti: kadangi peiliukai gana stipriai išpurena žemę, ši procesą atlikti galima daugiausiai du kartus per metus. 

Taigi įprastas aeratorius nuo aeratoriaus skarifikatoriaus skiriasi peiliukų tipu: įprasto aeratoriaus peiliukai primena kinietiškas lazdeles ir tiesiog palieka skylutes dirvoje, tuo tarpu aeratoriaus skarifikatoriaus peiliai yra ašmenų formos, skirti pjaustyti, purenti dirvožemį. 

Jeigu savo veją prižiūrite reguliariai, tikėtina, kad jums pakaks įprasto aeratoriaus. Tačiau  turint suragėjusius, molingus, menkai prižiūrėtus plotus – skarifikatorius jums gali tikrai nemenkai pagelbėti. 

Rinkoje egzistuoja ir tokių įrenginių, kuriuose peiliukus galite keisti patys (jie būna komplektacijoje), tai reiškia, jog galite naudotis tiek įprasta aeravimo funkcija, tiek giluminiu būdu purenti dirvožemį. 

Kada aeruoti žemę? 

Idealiausias vejos aeravimo laikas yra pavasarį ir rudenį. Būtent tuo metu dirva būna natūraliai drėgna ir peiliukai nesudėtingai pasiekia dirvožemį. 

Nors dauguma žmonių yra linkę veją aeruoti pavasarį, kadangi šis metų laikas sutampa su žolės auginimo sezonu, visgi reikėtų dėmesį atkreipti į oro sąlygas. Pavyzdžiui, jeigu oras tikrai labai drėgnas (buvo lietingas pavasaris), vanduo užkimš visas išaeruotas skyles ir ten nepateks oro. 

Taip pat labai svarbu atsižvelgti ir į pačią veją. Pavyzdžiui jaunesnes, vėliau pasėtas vejas reikėtų aeruoti kiek dažniau, nes jų šaknys nėra pilnai subrendusios, todėl aeravimas padės joms geriau vystytis ir augti. 

Pieveles, kuriose yra kietas ar molingas dirvožemis, reikėtų vėdinti bent kartą per metus. Tokiuose dirvožemiuose labai sunkiai patenka vanduo ir oras, todėl aeravimas yra gyvybiškai svarbus. 

Apskritai kalbant, jokiai vejai nepakenks aeravimas bent kartą per 3 metus. Tačiau pastebėjus, kad žolė nebeatrodo patraukliai, aeravimo dažnį reikėtų padidinti

Visus mūsų aeratorius žiūrėkite čia.