Aukšto slėgio plovykla – ne tik daržui ar sodui skirtas įrenginys. Gyvenantys name sutiks, jog plauti visada atsiranda ką: automobiliai, trinkelės, betoninės konstrukcijos, namo fasadas, garažo vartai, lauko baldai, žemės ūkio technika, ūkio padargai ir begalės kitų prietaisų. Tačiau nuolatinis plovimas nebekels tokio didelio vargo, jeigu įsigysite aukšto slėgio plovyklą, kuri savo stipria vandens srove be didelių sunkumų nuplaus nešvarumus minėtose vietose. Tad kaip išsirinkti sau tinkamiausią aukšto slėgio plovyklą?

Tinkamiausias PSI – slėgio matavimo vienetas

Slėginio valymo įrenginio slėgis matuojamas PSI (svarais sterlingų kvadratiniam colyje) arba BAR. PSI galima apytiksliai paversti BAR dalijant iš 14,5. PSI yra labai svarbus veiksnys renkantis aukšto slėgio plovyklą, nes įrenginio skleidžiamas slėgis tiesiogiai veikia valymo našumą. Reikalavimai gali skirtis priklausomai nuo to, kam naudosite tokią plovyklą.

  • 1000 – 1900 PSI. Šis PSI yra žemas. Toks slėgis tinka vidutiniam namų savininkui, kad jis galėtų atlikti daugumą namų ūkio ir transporto priemonių valymo darbų, pradedant kepsninių ir baigiant automobilių plovimu. Šis diapazonas dažniausiai būna paplitęs tarp buitinių aukšto slėgio plovyklų.
  • 2000 – 2900 PSI. Šis slėgis yra vidutinio stiprumo. Šio tipo slėgis tinka sunkesniems namų ūkio darbams arba komerciniam valymui.
  • 3000 PSI. Tai gana didelis PSI, dažniausiai naudojamas pramoniniuose ir komerciniuose įrenginiuose. Esant tokiam PSI slėgiui turėtumėte būti atsargūs, kokius paviršius valote. Pramoninė įranga, betonas ir laivai yra įprasti šio PSI taikymo būdai.
  • 3000+ PSI. Šis PSI yra labai aukštas. Naudodami šį PSI lygį turėtumėte būti itin atsargūs, nes galite lengvai nuplėšti dažus arba pažeisti paviršius. Šis PSI lygis dažniausiai naudojamas nuo grafiti ar dažų nuėmimo iki išdžiūvusio betono valymo nuo pastolių.

Nepriklausomai nuo to, kokį PSI diapazoną pasirinksite, visada būkite atsargūs ant bet kokio jautraus paviršiaus. Net ir mažo PSI įrenginys gali nuplėšti dažus, jei jie surūdiję arba naudojate smailų antgalį.

Tinkamiausias LPM – litrai per minutę

LPM (litrais per minutę) matuojama, kiek vandens slėginis siurblys išleidžia per minutę. Dažnai klaidingai manoma, kad PSI yra svarbiausias veiksnys, lemiantis valymo operacijos trukmę. Tačiau LPM (arba srautas) iš tikrųjų turi daug didesnę įtaką valymo našumui.

Pavyzdžiui, jūs nebandytumėte gesinti gaisro į jį pilstydami puodelį vandens, norėtumėte didesnio vandens kiekio. Tas pats ir su slėginiu valymu – didesnis vandens srautas medžiagą nuplauna daug greičiau nei mažesnis. Nors didelis PSI užtikrina, kad purvą atlaisvinsite, tačiau tik didelis srautas jį pašalins. Kuo daugiau purvo ar nešvarumų norite pašalinti, tuo didesnis srautas turi būti.

Apsukos per minutę

Apsukos per minutę reiškia, kaip stipriai dirba plovyklos variklis. 

  • Didesnės apsukos (3400 ir daugiau) paprastai siejamos su buitinėmis mašinomis. Šios mašinos nėra skirtos dirbti ilgai. Variklis įjungtas dirba sunkiau, todėl mašinos tarnavimo laikas bus trumpesnis.
  • Vidutinio diapazono apsukų skaičius (2800) paprastai naudojamas komercinėse mašinose, kurios skirtos dirbti ilgiau nei buitinės mašinos, tačiau ne nuolat.
  • Mažų apsukų mašinos (1450) yra tokios, kurios naudojamos pramonėje. Jos veikia 8 ir daugiau valandų per dieną. 

Šaką, kuriai priskiriama aukšto slėgio plovykla, paprastai lemia valandų skaičius per dieną, kurį ji turėtų veikti, ir PSI bei LPM. Štai paprastas skirstymas į kategorijas:

  • Buitinis – mažai naudojamas, 1-2 val. per dieną.
  • Komercinis – naudojimas iki 4 valandų per dieną.
  • Pramoninis – intensyvus naudojimas, 4-8+ valandų per dieną.

kaip pasirinkti auksto slegio plovykla

Atsižvelkite į darbų pobūdį

Koks yra geras aukšto slėgio plovimo įrenginio PSI? Tai priklauso nuo užduoties. Didesnė galia nebūtinai yra geresnė, o didesnio slėgio modelius gali būti sunkiau valdyti. Atsižvelkite į valomą paviršių ir įsigykite būtent tokios galios įrenginį, kokio jums reikia.

Norėdami apskaičiuoti, kokio dydžio plovyklos jums reikia, padauginkite jos PSI iš g/min ir gausite tikrąjį pajėgumo rodiklį, sutrumpintai žymimą ECU.

  • Lengvi darbai. Lengvoms užduotims, tokioms kaip automobilio plovimas ar grilio kepsninės valymas, tikriausiai tiks 1000-1750 PSI ir 1,4-1,6 g/min (1400-2800 ECU) plovykla.
  • Vidutinio sunkumo darbai. Norėdami valyti betoną, išorines dailylentes ar asfalto važiuojamąją dalį, norėsite naudoti bent 2000-2800 PSI ir 2-3 g/min (4000-8400 ECU).
  • Sunkūs darbai. Sunkioms užduotims, tokioms kaip dažų nuėmimas ar grafičių šalinimas, reikia 2800 PSI ar daugiau ir 3-4 g/min (8400 ir daugiau ECU).

Komercinės klasės slėginių plovyklų, skirtų nuolatiniam naudojimui ir atitinkamai sukonstruotų bei maitinamų, našumas prasideda nuo 3100 PSI. Tokiose mašinose yra automatinis ploviklio įpurškimas, jos gali būti papildytos ilgesnio nuotolio lazdomis, besisukančiais antgaliais, paviršių valikliais ir smėliavimo priedais. Galima įsigyti pneumatines padangas, kad būtų geresnis sukibimas su nelygiu paviršiumi.

akumuliatorine auksto slegio plovykla

Elektrinis ar dujinis įrenginys?

Slėginiai plovimo įrenginiai būna dujiniai ir elektriniai. Mažesniems darbams atlikti pakaks elektrinės aukšto slėgio plovyklos. Paprastai jų slėgis būna nuo 1000 iki 1500 PSI, o g/min - ne didesnis kaip 1,5. 

  • Tylesnės, lengvesnės ir pigesnės už dujinius modelius;
  • beveik nereikalauja priežiūros, todėl tinka dėmėms nuo lauko baldų plauti ir transporto priemonėms bei jų padangoms valyti;
  • mobilumą naudojant tokį įrenginį riboja maitinimo laido ilgis ir elektros lizdo vieta. Daugelio modelių negalima naudoti su prailgintuvu, todėl patikrinkite etiketę arba pasiklauskite prieš pirkdami.

Dujiniai slėginiai plovimo įrenginiai paprastai turi iki 2000 PSI ir nuo 2 iki 4 g/min. Juos geriau rinktis vidutinio ir didelio krūvio darbams, pavyzdžiui, betoniniams šaligatviams plauti, dailylentėms valyti arba dažams ir grafičiams šalinti.

benzinine auksto slegio plovykla

Šalto ar karšto vandens?

Šalto vandens slėginiai plovimo įrenginiai yra puikus pasirinkimas purvui, nešvarumams ir smėliui šalinti, jie yra daug pigesni ir mažesni už karšto vandens analogus. Jais purvas šalinamas naudojant vien tik slėginio vandens galią. Juos galima naudoti su plovikliais, tačiau jie nėra geriausias pasirinkimas valyti riebaluotus ar riebius paviršius.

Karšto vandens slėginiai plovimo įrenginiai tinka didesniems ar sudėtingesniems valymo darbams, ypač kai reikia pašalinti alyvą ir riebalus. Karšto vandens aukšto slėgio plovyklos valo greičiau nei jų šalto vandens analogai. Tačiau jos yra brangesnės, jų slėgis paprastai būna mažesnis ir jos yra masyvesnės.

auksto slegio plovyklos

Tinkamo dydžio antgalis

Kuo mažesnė antgalio anga, tuo labiau koncentruotas purškimas. Per daug koncentruotas purškimas gali pažeisti paviršių, todėl rinkitės atidžiai. Prieš pradėdami valyti, išbandykite purškimą ant tvirto paviršiaus, pavyzdžiui, betono.

Slėginiai plovimo įrenginiai su mažesnėmis PSI vertėmis gali būti su reguliuojamais purkštukais. Jie leidžia reguliuoti purškimą valant, nekeičiant purkštukų skirtingiems darbams.

Dauguma slėginių plovyklų su didesnėmis PSI vertėmis turi kelis antgalius, kurie atitinka universalią spalvų kodavimo sistemą, pagal kurią nustatomas purškimo kampas.

  • Juodas antgalis. Naudokite 65 laipsnių kampu veikiantį antgalį plovikliui ir muilui purkšti ant paviršiaus labai mažu slėgiu, prieš perjungdami valymui kitą antgalį.
  • Baltas antgalis. Jis purškia 40 laipsnių kampu, todėl vanduo išpurškiamas nedideliu slėgiu. Dėl to jis yra geras pasirinkimas valant ką nors trapaus, pavyzdžiui, langus.
  • Žalias antgalis. 25 laipsnių žalios spalvos antgalis paprastai naudojamas buitiniams valymo darbams, pavyzdžiui, purvui nuo dailylenčių, denių ar terasų šalinti. Jei naudojamas atsargiai, juo galima valyti automobilius ar valtis. Kadangi purkštukas yra platesnis nei raudono ar geltono antgalio, juo galima greitai išvalyti didesnį paviršių.
  • Geltonas antgalis. Geltonas 15 laipsnių antgalis skleidžia koncentruotą purškimą. Jis tinka dėmėms, pelėsiui ir dažams nuo betono plauti, tačiau gali pažeisti medieną ir minkštesnes medžiagas.
  • Raudonas antgalis. Raudonas antgalis turi 0 laipsnių purkštuką, todėl vanduo išpurškiamas labai koncentruotas. Jį naudokite tokiems paviršiams, kaip betonas ir metalas, valyti. Raudonas antgalis gali pažeisti minkštesnius paviršius ir nulupti dažus.

Kitas purkštuko variantas – besisukantis, kuris purškia sukamaisiais judesiais. Kai kurie slėginiai plovimo įrenginiai taip pat turi reguliuojamus antgalius, kurie leidžia nustatyti purškimo pobūdį ir slėgį nekeičiant antgalio. 

auksto slegio plovykla