Jei neturite prieigos prie būtino vandens tiekimo į savo sodybą, sklypą ar namą, hidroforas ir vandens siurblys neabejotinai yra tinkamas sprendimas. Hidroforas naudojamas vandens slėgiui reguliuoti, o siurblys – vandenį perpumpuoti į reikiamą vietą. Taip galite būti visiškai aprūpinti vandeniu. Tad į ką svarbu atsižvelgti, renkantis hidroforą ar vandens siurblį?

Svarbiausios hidroforo charakteristikos

Renkantis hidroforą, būtina atsižvelgti į kelis kriterijus:

  • Našumas. Dažniausiai įrenginio našumas būna didesnis už visą gręžinyje esantį vandenį, kurį ištuštintumėte tik tokiu atveju, jei vandenį leistumėte nuolatos, tad šis parametras neturi didelės reikšmės. Tai svarbu tik tuo atveju, jei ketinate naudoti neribotą vandens šaltinį (ežerą, upę ar tvenkinį) ir jį ketinate pasitelkti, tarkim, laistymo sistemoms.
  • Maksimalus įsiurbimo gylis. Standartinis gylis siekia 8-9 metrus, tačiau būtina įsitikinti, ar tokio gylio užteks konkrečioje situacijoje. Jei įsiurbimo gylis per mažas, vietoj hidroforo galima rinktis panardinamą vandens siurblį.
  • Maksimalus kėlimo aukštis. Daugelis sutaria, kad patogiam vandens tiekimui yra reikalingas 2 bar vandens slėgis – jis prilygsta 20 metrų. Norint išsiaiškinti, koks kėlimo aukštis yra reikalingas jums, prie šio skaičiaus reikėtų pridėti vandens gylį nuo žemės paviršiaus ir vertikalų atstumą iki aukščiausio taško, kur bus naudojamas vanduo. Įsiurbimo aukščio skaičiavimui naudojama tokia supaprastinta formulė: H (įsiurbimo) = H (gylis) + L/10. Čia H (įsiurbimo) – įsiurbimo aukštis (m), H (gylis) – vertikalus atstumas nuo vandens paviršiaus iki siurblio įsiurbimo įvado (m), L – horizontalus atstumas nuo vandens įsiurbimo taško iki siurblio montavimo vietos (m), kuris dalinamas iš 10.
  • Talpa. Kuo didesnė bus talpa, tuo rečiau hidroforui teks dirbti. Taip bus garantuota tylesnė atmosfera bei retesni slėgio svyravimai.
  • Diafragma. Rekomenduojama rinktis hidroforą su diafragma, o ne membrana. Toks įrenginys reikalaus kur kas mažiau priežiūros. Jeigu pasirinksite vandens siurblį su membrana, teks nuolatos tikrinti orą hidrofore.

Savybės pagal naudojimo paskirtį

Norėdami išsirinkti jūsų poreikius atitinkantį siurblį, turite nustatyti jo savybes pagal naudojimo paskirtį. Pirmiausia išsiaiškinkite, kokia terpė bus perpumpuojama, kad būtų išvengta korozijos reiškinių, taigi ir ankstyvo siurblio susidėvėjimo. Labai svarbu žinoti siurbiamos terpės cheminę sudėtį, jos klampumą ir galimą kietųjų komponentų buvimą.

Išsamios žinios apie visas apdorojamo skysčio fizikines savybes leis jums pasirinkti idealią technologiją ir su siurbiama terpe suderinamas konstrukcines medžiagas. Yra cheminio suderinamumo lentelės, į kurias galite atsižvelgti prieš pasirinkdami siurblio korpusą.

Tuomet turėtumėte patikrinti su terpės transportavimu susijusias charakteristikas:

  • Reikalingas srautas. Paprastai matuojamas m3/h (kubiniais metrais per valandą) arba GPM (galonais per minutę). Srautas turi įtakos siurblio dydžiui ir matmenims.
  • Išleidimo galvutė. Tai yra aukštis tarp siurblio ir išleidimo vamzdžio angos.
  • Išleidimo vamzdžio ilgis.
  • Srovės nuostoliai. Jie yra susiję su kliūtimis siurbimo grandinėje, tokiomis kaip vožtuvai, posūkiai ir kt.
  • GPM išleidimo pajėgumas. Visi vandens siurbliai matuojami GPM išleidimo pajėgumu, kuris parodo, kaip greitai ir galingai siurblys pumpuoja vandenį. Paprastai tariant, tai greitis, kuriuo vanduo teka nuo šaltinio iki išleidimo taško galonais per minutę. Jei jums reikia, kad įrenginys greitai perneštų daug vandens, tuomet jums reikalingas siurblys, kurio GPM išleidimo pajėgumas yra didesnis.

Šios skirtingos vertės leidžia apskaičiuoti įrenginio NPSHa (grynąjį teigiamą įsiurbimo aukštį). Tai leis pasirinkti tinkamą siurblį ir išvengti kavitacijos pavojaus. Taip pat turėsite kontroliuoti našumą. Jis turi būti optimalus, jei yra 30% didesnis arba mažesnis už pageidaujamą nominalųjį debitą.

Vandens siurblio tipai pagal darbo pobūdį

Yra įvairių vandens siurblių tipų, priklausomai nuo to, kokiam darbui jis jums reikalingas. Tai – panardinamieji siurbliai, vandens slėgį didinantys siurbliai, savaiminio pasiurbimo siurbliai, gręžinių siurbliai ir daugelis kitų. 

Siurbliai skirtingais būdais sukuria žemą slėgį ar įsiurbimą. Pagal tai nustatomas įrenginio tipas. Tiesioginio skysčio perstūmimo (tūrinio tipo) siurbliuose naudojami diafragmos arba stūmokliai, taip išstumiant skystį ir sukuriant vakuumą. Besisukantys siurbliai naudoja išcentrinę jėgą skysčiui pagreitinti, sukurdami žemą slėgį sparnuotės centre.

Standartiniai vandens siurbliai gali siurbti vandenį iš gylio iki 9 metrų, o inžektoriniai geba įsiurbti vandenį iš gylio iki 35 metrų. Kai įsiurbimo aukštis yra didesnis nei 9 metrai, naudojamas siurblys su inžektoriumi. 

Galima ir kita išeitis – panardinamo tipo siurblys, dažniausiai skirtas šuliniams ir gręžiniams. Jis sukurtas vandeniui pumpuoti iš upės, tvenkinio, rezervuaro, tačiau juo naudotis ir perpumpuojant vandenį iš baseino arba kitos talpos. Panardinami siurbliai pritaikyti ir švariam, ir užterštam vandeniui. Jie būna skirtingos galios, triukšmingumo bei pritaikyti tam tikriems gyliams. 

Kokiems dar darbams skirti vandens siurbliai?

Vandens siurbliai dažnai yra naudojami ir natūralaus vandens pumpavimui. Tarkim, jei ketinate panaudoti lietaus vandenį sodo laistymui ar kitoms reikmėms, tada jums reikalingas kokybiškas įrenginys su galimybe sutalpinti reikiamą kiekį skysčio. 

Šie siurbliai yra pravartūs ir tuo atveju, jei planuojate įsirengti baseiną. Kad galėtumėte jį tinkamai prižiūrėti, teks įsigyti panardinamą vandens siurblį, kuris gebės sparčiai ir efektyviai perpumpuoti vandenį ir paruošti švarų vandenuką, kuriuo galėtų naudotis visa šeima ir svečiai.

Giluminis vandens siurblys idealiai tiks bet kokiam laistymo sistemos projektui ir pravers įsirengiant autonominę vandens sistemą. Šios sistemos yra pigus ir kompaktiškas sprendimas vandens tiekimui iš šulinių, laistymui, negilių gręžinių, slėgio pakėlimui tinkle, kur jis nepakankamas ir kt. Autonominę sistemą sudaro vandens siurblys, hidroforas (20 - 100l), slėgio reguliavimo ir matavimo įranga. Sistema dirba automatiniu režimu, palaikydama 1,4 - 3,0 bar slėgį tinkle. Tiesa, slėgio nustatymai gali būti keičiami. 

Gruntinio vandens kokybė

Labai svarbu atkreipti dėmesį į vandens kokybę. Jei jį pumpuosite iš geriamojo vandens šulinio, problemų nekils. Įprasto pH ir druskingumo skysčiui jokių išskirtinių sprendimų nereikia. Tačiau, jeigu vanduo atkeliauja iš ne tokio patikimo šaltinio arba telkinio, būtina įvertinti jo sudėtį. Jeigu vanduo pasižymi neįprastu pH ar yra nešvarus, rekomenduojama įsigyti siurblį su papildomais filtrais ar specifiniam vandeniui tinkantį filtrą. Dar derėtų patikrinti, ar vandenyje nėra daug smėlio, nes šios nuosėdos gali sugadinti siurblį.