Artėja ruduo, mažėjantis dienos šviesos kiekis nuspalvina medžius įvairiausiomis spalvomis. Nuosavų namų ir sodybų savininkams tai reiškia, kad vėl artinasi lapų kritimo sezonas. Kyla klausimai, kaip juos surinkti, kur panaudoti, kaip kompostuoti? Dalinamės patarimais, kaip elgtis su lapais namo kieme.

Naudingas būdas – kompostas

Lapai – nuostabi organinė medžiaga, kalcio, magnio, fosforo ir kalio šaltinis. Kompostui tinka sausi ir ne per daug pažeisti kenkėjų ar ligų medžių lapai. Toks kompostas sugeria lietaus vandenį ir jį tolygiai paskirsto bei itin praturtina dirvos struktūrą, ji tampa puresne. Molingoje vietovėje lapų kompostas padidins laidumą, o smėlingoje – privers ilgiau išsilaikyti drėgmę. Sugrėbkite lapus į lysves ar gėlynus, o jei jų daugiau – suneškite į komposto dėžę arba kraukite atskirą krūvą. Krūvą laikykite per žiemą, retkarčiais ją pasukiodami, kad vėdintųsi. Jei krūva pradeda sausėti, švelniai apipurkškite sodo žarna ir pamaišykite grėbliu. Apsaugai nuo lietaus krūvą vertėtų uždengti specialia polietileno plėvele. Jei nenorite kompostuoti patys, galite nuvežti lapus į kompostavimo aikštelę. Atminkite, kad gero komposto formulė yra balansas tarp drėgnų, žalių medžiagų ir sausų, rudų. Žalios medžiagos pavyzdys – nupjauta žolė, rudos – nukritę rudens lapai. Labai naudingą mišinį galima pasigaminti prie lapų pridėjus kitų augalų ar žalių daržovių liekanas. Kad lapai greičiau suirtų, patariama pasinaudoti kokybišku lapų smulkintuvu. Prieš smulkinant reikėtų pašalinti visas šakeles iš lapų krūvos. Komposto susidarymą paskatins ir pridėtas mėšlas ar nupjauta žolė. Kad procesas vyktų dar sparčiau, patariama ant kiekvieno komposto sluoksnio užberti kelis kastuvus žemės. Kompostavimui maišuose tinka įvairūs lapuočiai. Lapus reikia laikyti plastikiniuose, sandariai užrištuose maišuose. Jie supus per maždaug 2 metus, bet po 1 metų juos jau bus galima naudoti kaip mulčią. Svarbu atsiminti, kad kompostavimui netinka ąžuolo lapai, nes turi daug rauginių medžiagų ir labai lėtai yra. Juos geriausia sukrauti į atskirą krūvą. Ąžuolo lapų kompostas tinka augalams, mėgstantiems rūgštesnę dirvą. Riešutmedžių lapai taip pat renkami į atskiras krūvas, nes stabdo augimą.

Verta pagalvoti apie mulčią

Iš nukritusių lapų galima pasigaminti biohumuso, naudoti mulčiui augalams. Patogiausia, kai mulčiavimui skirtos medžiagos būna susmulkintos. Nepatartina mulčiuoti vėjingą dieną, kai smulkias daleles lengvai išnešioja vėjas. Mulčias apsaugo augalų šaknis nuo šalto oro, kartu praleisdamas vandenį ir deguonį. Tai – užtikrinimas, kad pavasarį džiaugsitės itin sveikais augalais. Beržo, klevo ir buko lapai ypač tinka vaismedžiams, vaiskrūmiams ir pomidorams šiltnamyje. Šaknų apsaugai ir trąšai tereikia 10 cm sluoksnio tokio mulčio. Jį galima palikti per vasarą, vis pridedant augalų liekanų, nupjautos žolės. Paprasčiausiais sausais lapais apsaugai nuo žiemos šalčio galima uždengti hortenzijas, rožes bei kitas gėles ar krūmus. Toks mulčias dar ir skatina naudingųjų bakterijų augimą, padidina drėgmės sulaikymą, sumažina piktžolių augimo tikimybę. Geriausia daugiamečius augalus mulčiuoti po to, kai žemė užšąla.

Houselogic portalas siūlo į pagalbą pasitelkti ir mulčiuojančią žoliapjovę. Ekspertai teigia, kad šis būdas yra žymiai spartesnis. Žinoma, tai netiks didelėms lapų krūvoms, tačiau iš pavienių smulkių lapų tokia žoliapjovė puikiai patręš veją. Šienauti reikėtų maždaug kas savaitę, kad neprikristų per daug lapų. Neišsigąskite, kad iš pradžių veja atrodys šiek tiek ruda. Lapų liekanos per kelias dienas nugrims į žemę ir žolė vėl žaliuos. Taip žemė prasiturtins maistinėmis medžiagomis, nereikalaus daug trąšų pavasarį ir bus sumažinta piktžolių tikimybė. Supuvusius lapus galima panaudoti ir kambariniams augalams. Tereikia juos susmulkintus sumaišyti su nedideliu kiekiu žemės ir supilti į maišelį. Retkarčiais pamaišykite mišinį ir pavasarį galėsite naudoti šią medžiagą kambarinėms gėlėms.

Paprasčiausia – leisti lapams natūraliai suirti

Jei turite galimybę, nesivarginkite ir tiesiog palikite lapus ant žemės. Nukritę rudens lapai savaime pagamina natūralų mulčią ir ilgiau sulaiko šilumą. Irdami jie tampa maistinių medžiagų šaltiniu. Kai derlius nuimtas, dirvą galima padengti nukritusiais lapais. Tai ne tik papildys žemę naudingomis medžiagomis, bet ir piktžolės neišdygs. Pavasarį tereikės sugrėbti lapų liekanas ir papurenti dirvą. Žinoma, jų negalima palikti ant dekoratyvinės vejos – tai nėra natūrali vieta. Didelis yrančių lapų kiekis neigiamai veikia veją, blokuoja deguonies patekimą į dirvą, sudaro galimybes grybelinės kilmės ligoms, atsiranda išplikę žolės plotai. Tai negalioja mulčiuojančios žoliapjovės susmulkintiems lapams, nes jų mažai, jie labai greitai suyra ir nespėja padaryti jokios žalos.

Atvirkščiai – Mičigano universiteto mokslininkai nustatė, kad vejai iš tiesų labai naudingas plonas lapų sluoksnis. Lapus galite nupūsti po krūmais su kokybišku lapų pūstuvu, kurių galima rasti rankinių, elektrinių arba benzininių. Su lapų pūstuvu galima greitai suformuoti lapų krūvą, o tada belieka tik juos surinkti. Tai – labai populiari priemonė, kurios dėka daug kas jau pamiršo grėblius.

PR Newswire portale tikimasi, kad lapų pūstuvų rinka taps verta beveik 2 mlrd. eurų iki 2024 metų. Rankiniai lapų pūstuvai sukurti mažesnių sklypų tvarkymui. Kaip ir pastarieji, elektriniai taip pat tinka mažesnėms teritorijoms, bet dar pasižymi lengvu svoriu. Benzininiai pūstuvai yra labai galingi ir naudojami dideliuose sklypuose.

Klasikinis lapų siurblys turi maišelį lapų surinkimui.

Tai ypač reikalingas prietaisas didelių sklypų savininkams. Yra priemonių, kurios derina net kelias funkcijas, pavyzdžiui, lapų nupūtimo, susiurbimo ir smulkinimo. Surinkti į specialų maišelį lapai bus susmulkinti ir paruošiami kompostavimui. Tai leidžia palaikyti aikštelių, takelių, sodų ir vejų tvarką, nupūsti ar susiurbti lapus, surinkti kitas šiukšles: kankorėžius, nupjautą žolę, smulkias šakas. Jei už savo namo kiemo dar turite lauko ar miško nuosavybę, galite nupūsti lapus į tas vietas, kur jie natūraliai suirs. Taip pasitarnaujama ir miško gyventojams – daug smulkių vabzdžių naudojasi lapais kaip savo buveine. Svarbiausia – pūskite kuo didesniu atstumu nuo namo, nes stiprus vėjas gali sugrąžinti lapus atgal į kiemą. Pučiant lapus patartina dėvėti apsaugines pirštines, klausos apsaugos priemones ir apsauginius akinius – pučiant išsklaidoma daug dulkių, purvo ir akmenų. Smulkinant lapus patariama dėvėti respiratorių.

Lapų sveikata ir deginimas Būtina sugrėbti sergančių medžių ar krūmų lapus. Užkratas gali toliau plėstis, tad privalu pasirūpinti sodo higiena. Tokie lapai netiks ir kompostavimui – galite apkrėsti visą teritoriją. Jeigu vieno medžio lapai ženkliai anksčiau pagelsta ir nukrenta nei kitų, tai įspėja apie galimas ligas.

Svarbu nepamiršti, kad lapų deginimas miestuose ir miesteliuose yra draudžiamas. Kaimiškose vietovėse rudeniniai lapai gali būti deginami, kai nėra galimybių jų kompostuoti ar kitaip panaudoti, bet ne arčiau nei 30 metrų nuo pastatų. Lapai turi būti sugrėbti į krūvą, o visą deginimo procesą būtina akylai stebėti. Po procedūros vieta turi būti sutvarkyta, ugniavietė užgesinta.

Šventė vaikams Daugelis mokyklų ir darželių rudenį duoda mažiesiems užduotį pagaminti įvairius darbelius iš spalvotų džiovintų lapų. Nebūtina laukti tokių namų darbų – smagiai praleiskite laiką su vaikais ir be priežasties. Prisirinkite krūvą margaspalvių lapų ir pasitelkite vaizduotę, gamindami dekoracijas namams. Džiovinkite lapus tarp knygų puslapių, lankstykite juos arba paprasčiausiai sukraukite į vazą kaip rudeninę puokštę.

Kaip elgtis su spygliais? Jei kieme tenka tvarkytis su spygliais, reikia žinoti, kad jie suyra lėčiau nei lapai. Juos taip pat galima pridėti prie komposto, tačiau protinga būtų iš pradžių spyglius susmulkinti. Vis dėlto dauguma žmonių nusprendžia naudoti pušų spyglius kaip mulčią. Kaip ir ąžuolo lapams, pušų spygliams pūvant dirvožemis tampa rūgštesnis – tokį labai mėgsta mėlynių bei šilauogių krūmai ir rododendrai, azalijos, erikos. Rudeniniai darbai gali žymiai palengvėti, jei žinoma, kaip teisingai elgtis su lapais. Variantų yra net keli, o šiuolaikinės priemonės, tokios kaip lapų pūstuvai ir siurbliai, tik dar labiau prisideda prie spartesnio darbų atlikimo. Išnaudokite lapus prasmingai – tokia organinė medžiaga gali atnešti daug naudos į jūsų kiemą.