Graži, prižiūrėta veja – kiekvieno namo ar sodybos šeimininko garbės reikalas. Todėl vejapjovė – vienas svarbiausių įrankių ją prižiūrėti.

Yra keletas vejapjovių tipų, iš kurių galima rinktis:

* Elektrinės vejapjopvės

* Akumuliatorinės vejapjovės

* Vejapjovės – robotai

* Sodo traktoriukai

* Mechaninės vejapjovės

Norint išsirinkti tinkamą vejapjovę, reikia žinoti atsakymus į pagrindinius klausimus:

1. Koks yra jūsų pjaunamos vejos dydis

Svarbu įsivertinti, kad dažnai namo ar sodo sklype ne visas plotas yra veja. Todėl reikia apytiksliai įvertinti pjaunamos žolės plotą, kad išsirinkti tinkamiausią įrenginį. Reikia atkreipti dėmesį, kad kuo „siauresnė“ vejapjovė, t.y. kuo mažesnis jos darbinis plotis, tuo ji pati yra mažesnė ir lengviau talpinama sandėliuke po darbo, tačiau mažesne vejapjove tą patį plotą nuopjauti užtruksite ilgiau nei su didesnio darbinio pločio vejapjove.

Iki 1 aro (1 - 100 m2) pjovimo plotas

Jei jūsų vejos dydis itin mažas, iki 1 aro, galima svarstyti apie mechaninę (būgninę) vejapjpvę, ji pasižymi mažiausia kaina ir užims mažai vietos.  Vis dėlto, net ir su mažo pločio (32-40 cm pločio) elektrine ar akumuliatorine vejapjove, šį darbą nudirbsite greičiau.

 Nuo 1 iki 5 arų (100 – 500 m2) pjovimo plotas

Šiais laikais itin populiarūs gyvenamųjų namų kotedžai ir maži namai pasižymi nedideliu privataus sklypo ploteliu ir maža veja. Tokio dydžio žolės plotelį nupjauti netruksite ilgai, tačiau svarbu atsižvelgti į vejos išplanavimą, kadangi įsigijus elektrinę vejapjovę, teks nuolat prižiūrėti iš paskos besijuosiantį laidą, kad nekliūdytų sode esantiems augalams, o taip pat nepažeisti laido ant jo užvažiavus. Todėl dažniausiai tokio dydžio sklype naudojamos vejapjovės būna elektrinės, akumuliatorinės, o ypač spačiai populiarėja vejapjovės – robotai.

Nuo 5 iki 15 arų (500-1500 m2) pjovimo plotas 

Veja, kurios pjovimo plotas yra tarp 5 ir 15 arų, laikoma vidutinio dydžio veja. Dažniausiai tokią veją pjauti tenka su benzinine vejapjove, kadangi joms nereikia laido iš paskos, jų darbinis plotis paprastai būna didesnis nei elektrinių ar akumuliatorinių vejapjovių. Atkreipiame dėmesį, kad, pavyzdžiui 51 cm darbinio pločio vejapjovė nupjaus tą patį plotą apie 10% greičiau, nei 46 cm pločio vejapjovė.

Virš 15 arų pjovimo plotas

Kai tenka pjauti didesnį nei 15 arų plotą, reikėtų rinktis ne mažesnio nei 51cm pločio vejapjovę, idealiu atveju -  53 ar net 56 cm pločio. Tokio dydžio plotą tenka ilgai pjauti, todėl klientai dažnai svarsto apie vejapjoves – traktoriukus. Jie brangesni, tačiau nupjauti veją sėdint ant traktoriuko yra nepalyginamai patogiau, taip pat jų darbinis plotis yra dar didesnis nei įprastų vejapjovių.

2. Kokie privalumai ir trūkumai renkantis vieno ar kito tipo vejapjovę?

*  Elektrinė vejapjovė – geriausia kaina, didesnė galia, mažiau patogumo dėl laido. Kadangi variklyje nėra tepalų, galima patogiai pastatyti vertikalioje padėty, kad užimtų mažiau vietos.

*  Akumuliatorinė vejapjovė – daugiau patogumo, mažiau triukšmo, nereikia rūpintis laidu, tačiau reikia žiūrėti į gamintojo rekomenduojamą pjauti vejos plotą ir įvertinti, ar su ja vieno baterijos įkrovimo ciklu nupjausite visą vejos plotą, ar teks įsigyti papildomų baterijų. 

Taip pat, nors žoliapjovės dažnai laikomos nešildomame sandėliuke, jų baterijas būtina perkelti į šidomas patalpas prieš temperatūrai nukrentant žemiau nulio, kitu atveju, pavasarį gali tekti įsigyti naują baterijų komplektą.

* Vejapjovė – robotas. Tai yra patogiausias ir tyliausias būdas rūpintis veja, kadangi vejapjovė-robotas savarankiškai nupjaus jūsų veją beveik be garso. Tačiau pirminis instaliavimo procesas yra sudėtingesnis, dažnu atveju tenka kreiptis į profesionalus, kad padėtų viską teisingai nustatyti (daugiau apie tai galite skaityti straipsnyje: "Robotai žoliapjovės: gerti kavą, kol pjaunama jūsų žolė? Misija – įmanoma!"

*Benzininė vejapjovė. Tai vis dar populiariausias vejapjovės tipas, kadangi nesunkiai galima nupjauti didesnį vejos plotą, ir dauguma tokių vejapjovių turi savaeigiškumo funkciją, kai nereikia vejapjovės stumti, o tik eiti iš paskos, tačiau intensyvus variklio triukšmas gali apkartinti kaimynų ramybę. Benzininės vejapjovės paprastai būna didesnės už kito tipo vejapjoves, jomis negalima pjauti stačių šlaitų, be to, baigus pjauti, jų negalima pastatyti kampe vertikalioje pozicijoje.

Svarbūs patarimai benzininių vejapjovių savininkams

Benzininės vejapjovės reikalauja daugiau priežiūros, nei kitų tipų vejapjovės. Joms reikia gamintojo rekomenduojamu dažnumu keisti alyvą, taip pat išvalyti oro filtrą. Itin svarbu atsižvelgti į savo sklypo reljefą, kadangi benzininėms vejapjovėms netinka dirbti ant stačių šlaitų, nes dirbant pakrypus, alyva gali nesutepti variklio cilindro ir gali „užkalti“ motoras, kitaip sakant, variklį tektų keisti.

 Su vejapjove užvažiavau pataikiau į akmenį, ką daryti? 

Svarbu paminėti, kad šienaujant pievas, ypatingai aukštesnę žolę, galima nepastebėti kliūties, tuomet ant jos užvažiuojama ir peilis pataiko į didesnį akmenį ar kelmą. Taip nutikus, rekomenduojame patikrinti, ar nenulinko/nepasižeidė peilis, jį gali tekti galąsti ar keisti. Dažnu atveju, palenkiamas ne tik peilis, bet ir peilio tvirtinimo velenas, kurį tiesinti paprastai tenka specialiame servise. Nesikreipus į servisą laiku ir neištiesinus veleno, atsiranda vibracija, iš ko dažnai kyla papildomų problemų, pavyzdžiui išdyla savaeigiškumo krumpliaračiai, ko pasekoje dingsta savaeigiškumo funkcija.

Patyrę vejų savininkai žino, kad su kokybiška žoliapjove šiltojo sezono darbai praeina kur kas lengviau. Tačiau rinkdamiesi įrankį dauguma pirkėjų atsižvelgia tik į kainą, prekės ženklą ar žoliapjovės galingumą, pamiršdami individualius poreikius. Dabar asortimentas yra milžiniškas, tad prieš perkant techniką reikia apgalvoti visus kriterijus – nuo teritorijos ploto iki žolės surinkimo funkcijos. 

Rotacinė ar cilindrinė žoliapjovė?

Rotacinės žoliapjovės apačioje turi greitai besisukantį ašmenį. Būtent tokių žoliapjovių parduotuvėse galima rasti daugiausiai. Šios rūšies įrankiai yra lengvai valdomi, galingi ir puikiai pritaikyti įvairioms žolės būklėms. Su rotacine žoliapjove ne problema bus nupjauti ir piktžoles. Idealiausiai tokia žoliapjovė pjauna vidutinę ar aukštą žolę. Jas galima įsigyti tiek su elektriniu, tiek su benzininiu motoru. 

Cilindrinės žoliapjovės žolę pjauna besisukančiu cilindru. Kuo daugiau peilių įrankis turės, tuo geriau pjaus. Šios rūšies žoliapjovės yra ganėtinai pigios ir tylios. Cilindrinė žoliapjovė geriausiai pritaikyta lygiam paviršiui, neaukštai ir minkštai žolei, tad įsigijus šį variantą, pjauti veją teks dažniau. 

4 žoliapjovių tipai: elektrinės, akumuliatorinės, mechaninės ir benzininės

Elektrinės žoliapjovės geriausiai tiks mažos ar vidutinės teritorijos savininkams. 

+ Šio tipo žoliapjovės yra lengviausios, ganėtinai pigios ir šeimos vejai dažnai tinkamas pasirinkimas. 

+ Ekologiškas pobūdis. 

Ribotas judėjimas – norint apimti didesnę teritoriją, gali tekti įsigyti prailgintuvą. Taip pat svarbu atsižvelgti į tai, ar kieme daug medžių, krūmų ar kitokių objektų. Tokiu atveju reikia stebėti, ar maitinimo laidas neįsipainios į kliūtis, saugotis, kad netyčia jo nepervažiuotumėte. 

Panašaus galingumo yra akumuliatorinės žoliapjovės. Tai tobulas pasirinkimas mažo ar vidutinio ploto savininkams su minkštesne žole. Dėl baterijos tokia žoliapjovė bus sunkesnė negu elektrinė, tačiau vis tiek lengvesnė už benzininę.

+ Jos yra tylios, lengvai užvedamos ir nekenkia aplinkai. 

+ Elektrines žoliapjoves pralenkia tuo, kad gali laisvai judėti. 

Riboja baterijos veikimo laikas. Dažniausiai baterija veikia 30-60 minučių, tad gali tekti apsvarstyti ir papildomo akumuliatoriaus įsigijimą. 

Prieš įsigyjant akumuliatorinę žoliapjovę reikėtų atkreipti dėmesį ir į baterijos įkrovimo laiką. Patogiausia, kai baterija pasikrauna greičiau, tačiau pasitaiko tokių modelių, kuriems krautis gali tekti net kelias valandas. Svarbu pasidomėti ir tuo, ar baterija su įkrovikliu bus pridėti įsigyjant žoliapjovę, ar teks pirkti atskirai. 

Mechaninės žoliapjovės yra valdomos žmogaus ir geriausiai tinka nelygiam paviršiui, mažiems plotams, neaukštai žolei. 

+ Naudojimas yra paprastas, nereikalauja kuro, kaina prieinama. 

Pjaunant didesnį plotą gali užklupti fizinis nuovargis. 

Vis dar labai populiarus pasirinkimas yra benzininės žoliapjovės. Jos yra pakankamai galingos apimti didelėms teritorijoms ir tinka nelygiam reljefui. Tokios žoliapjovės lengvai susidoros su tankia, greitai augančia žole.

+ Gali laisvai judėti.

+ Saugu – neturi laidų.

Sunkios ir triukšmingos.

Sudėtingas užvedimas.

Jei žoliapjovės vidaus degimo variklis yra dvitaktis, ja galima lengvai naudotis įvairiomis kryptimis, o priežiūra yra kur kas lengvesnė nei keturtakčio variklio. Žoliapjove galima pasirūpinti ir pačiam, bet įrankiams su keturtakčiu varikliu ypač praverstų specialistų priežiūra. 

Kiti pasirinkimai: vejos traktoriukai, robotai žoliapjovės ir nešiojami įrankiai

Vejos traktoriukai yra idealus pasirinkimas itin plačios teritorijos savininkams. Žinoma, tokia priemonė nėra kompaktiška ir jai laikyti reikia atitinkamos vietos. 

Robotai žoliapjovės nėra pigios, bet atliks darbą be jokių pastangų iš jūsų pusės. Kuo brangesnis pasiūlymas, tuo daugiau funkcijų jis turės. Žoliapjovė valdoma autopiloto, tad ją galima priderinti savo asmeniniams norams – kokio aukščio žolės norėtumėte, kokias tiksliai vietas reikėtų nupjauti. Jos puikiai apeina įvairias kliūtis, geriausiai tinka lygiems paviršiams ir mažoms teritorijoms.

Nešiojamos žoliapjovės tiks pjovimui aplink smulkesnius objektus. Tokias žoliapjoves lengva gabenti ir patogu pjauti ten, kur nepasiekia paprasta žoliapjovė. 

Renkantis tarp savaeigės ir nesavaeigės žoliapjovės 

Savaeigės žoliapjovės gali būti FWD (Front-wheel drive), RWD (Rear-wheel drive) arba AWD (All-wheels drive) tipo. FWD žoliapjovės puikiai tinka lygiai teritorijai, gali lengvai apvažiuoti kliūtis. Tuo tarpu RWD derėtų rinktis nelygaus reljefo savininkams. AWD žoliapjovės tinka didesniems kalvotiems sodams, aukštai žolei, rečiau prižiūrimoms teritorijoms. 

Nesavaeiges žoliapjoves tenka stumti patiems, tad jos labiau tinka fiziškai aktyviems asmenims.

Žolės surinkimo funkcija – kas patogiausia?

Yra 3 pasirinkimai: šoninis išmetimas, surinkimo krepšys arba mulčiavimas. 

Paprasčiausias variantas – žolės išmetimas. Kokybiškos žoliapjovės žolę išmėto nepastebimai. 

Surinkimo funkcija idealiausiai tinka nedidelio ploto savininkams. Veja lieka švari, o jums tereikia pasirūpinti krepšio ištuštinimu. Problemų gali kilti, jei šienaujamas labai didelis plotas. Tuomet krepšys užsipildo greitai ir sugaištama daug laiko.

Mulčiuojant žolė yra susmulkinama ir išmesta įspraudžiama į žemę. Mulčius veikia kaip trąšos ir lieka nepastebimas. Žoliapjovės su tokiu varikliu kaina bus aukštesnė. Geriausiai mulčiavimas tinka neaukštai ir sausai žolei. 

Kai kurios žoliapjovės derina 2 ar net visas 3 funkcijas, pavyzdžiui, mulčiavimo ir surinkimo.

Kitos aktualios charakteristikos

Žoliapjovės judėjimas nelygiu reljefu priklauso nuo jos ratų dydžio. Kuo didesni bus ratai, tuo lengviau bus tai padaryti.

Reguliuojamas žolės pjovimo aukštis yra labai patogi funkcija kiekvieno asmeniniams tikslams įgyvendinti. Svarstant, kokio aukščio žolę reikėtų palikti, derėtų atsižvelgti į metų laiką. Trumpai pjauti žolės negalima, nes tuomet pievelei sunkiau ataugti ir ji nusilpsta. Yra būtina palikti bent 1/3 žolės aukščio. 

Užvedimo mechanizmas dažniausiai yra benzininių žoliapjovių problema. Jei neturite patirties su tokio tipo technika, vertėtų apžvelgti variantus, kuriuos užvesti galima paprasčiausiai paspaudus mygtuką.

Reguliuojamas žoliapjovės rankenos aukštis leis įrankiu patogiai naudotis skirtingiems asmenims.

Nepamirškite pagalvoti apie tolimesnes išlaidas. Kiekvienai žoliapjovei prireiks atitinkamos priežiūros, bet atsižvelgiant į individualias technikos charakteristikas, kaina tam skirsis. Pavyzdžiui, benzininės žoliapjovės reikalaus kuro, variklio alyvos bei kitų detalių. Į priežiūrą investuoti verta, nes atidžiai prižiūrima žoliapjovė tarnaus ilgus metus. 

Būtini laikytis saugumo reikalavimai

Bene svarbiausia yra palaikyti gerą žoliapjovės būklę. Tai padės išvengti nelaimių dėl nepastebėto įrankio gedimo. Prieš tikrindami, taisydami motorinę ar pildami kurą į benzininę žoliapjovę, būkite tikri, kad variklis yra išjungtas. 

Patikrinkite, ar ant žemės nesimėto kokie nors objektai – žaislai, akmenys. Juos derėtų surinkti prieš įjungiant žoliapjovę. 

Įjungtos žoliapjovės nepalikite be priežiūros. Nevartokite alkoholio prieš pjaudami, venkite blaškančių veiksnių – telefono, muzikos klausymosi. Neleiskite vaikams žaisti teritorijoje, kurioje dirbate žoliapjove. 

Norėdami pašalinti žoliapjovėje įstrigusias šiukšles, jokiu būdu nedarykite to rankomis – panaudokite pagaliuką ar kitą įrankį. 

Esant šlapiai žolei, nereikėtų naudotis žoliapjove su apačioje esančiu varikliu. Lyjant lietui, negalima naudotis elektrinėmis žoliapjovėmis.

Pjaudami žolę mūvėkite ilgas kelnes, dėvėkite apsaugines pirštines ir akinius. Nepjaukite basomis ar avėdami šlepetes. 

Žoliapjovės priežiūros ABC 

  • Žoliapjove rūpintis derėtų po kiekvieno naudojimo - išvalyti apačią, patikrinti ašmenis ir alyvos kiekį. Alyvą keisti rekomenduojama kartą per sezoną. Kas keletą kartų patariama pravalyti oro filtrą, o jį keisti – taip pat kartą per sezoną. Reguliariai rekomenduojama peržiūrėti ir veržles bei varžtus, saugoti juos nuo dilimo. 
  • Žoliapjovę nuplauti patogiausia su vandens žarna. Svarbu, kad vandens nepatektų į mechanizmo vidų. Ypač daug nešvarumų susikaupia pjaunant šlapią žolę, tad skatinama nepjauti iškart po lietaus ar rasotos žolės.
  • Kad žoliapjovės pjovimo kokybė neprastėtų, reikia galąsti jos peilius ir imtis priemonių, stabdančių ašmenų rūdijimą. Norint, kad žoliapjovė toliau lengvai judėtų, patariama tepti ratus. 
  • Reikėtų reguliariai tikrinti apsauginį variklio gaubtą – ar aplink jį nesikaupia žolė. Bent kartą per metus būtina patikrinti elektrinės žoliapjovės variklio elektros grandines. 
  • Daug darbų galima atlikti pačiam, tačiau kartą per metus rekomenduojama parodyti žoliapjovę specialistams. Prieš imantis bet kurios procedūros būkite tikri, kad variklis yra išjungtas.
  • Dažniausi žoliapjovių gedimai. Ar galima susidoroti pačiam?
  • Pajėgumo silpnėjimas. Jei naudojantis žoliapjove ji pradeda gesti, patikrinkite, ar oro filtras neužsiteršęs – tai viena dažniausių šios problemos priežasčių. Jei oro filtras vis dėlto švarus, gali reikėti pakeisti uždegimo žvakę.
  • Dūmai. Neretai žoliapjovių savininkus išgąsdina iš prietaiso sklindantys dūmai. Tačiau gali būti, kad ant jos paprasčiausiai pateko per daug tepalo. Tokiu atveju užteks tiesiog užkurti žoliapjovę ir luktelėti, kol visas tepalas išdegs. Žinoma, kartais dūmai gali įspėti apie rimtą gedimą. Jei jie balti ar labai šviesūs ir žoliapjovė neveikia tinkamai, metas kreiptis į specialistus.
  • Žoliapjovė neužsiveda. Jei turite benzininę žoliapjovę, pasitikrinkite, ar degalų bakas tikrai pilnas, ar nėra nutekėjimo. Jei neužsiveda akumuliatorinė žoliapjovė, problema gali būti su baterija. Taip pat peržiūrėkite uždegimo žvakę, ar teisingas įkištas jos kištukas, ir oro filtrus. 
  • Žolės surinkimo problemos. Jos ištinka, jei variklis neveikia pilnu pajėgumu. 
  • Perkaitęs variklis. Dauguma žmonių nekreipia dėmesio į šią problemą tol, kol žoliapjovė funkcionuoja, ir tai yra klaida. Pradėkite šią problemą spręsti nuo tepalų pakeitimo, o jei tai nepadeda, gali tekti keisti uždegimo žvakę ar išvalyti ventiliacijos angą. 

Žoliapjovės išsirinkimo procesas reikalauja apmąstyti daug skirtingų kriterijų. Atsižvelgus į individualius poreikius, galima pasirinkti tokį įrenginį, kuris leis džiaugtis pačiais geriausiais rezultatais. 

Populiariausios Toolsta.lt siūlomos vejapjovės: 

https://toolsta.lt/pagrindinis/566-al-ko-silver-comfort-464-e-elektrine-vejapjove.html

https://toolsta.lt/pagrindinis/291-ryobi-rlm18x41h240-akumuliatorine-zoliapjove.html

Visos žoliapjovės/vejapjovės:

https://toolsta.lt/139-vejapjoves-zoliapjoves-sodo-traktoriukai