Turbūt ne vienas iš jūsų esate pajutę, kaip komfortiška yra turėti robotą dulkių siurblį namuose. Tačiau ar susimąstėte, koks palengvinimas būtų automatizuojant ir kasdieninius lauko priežiūros darbus? Būtent tam skirti robotai-žoliapjovės, kurios gali nepriekaištingai nupjauti veją tiesiog jums gurkšnojant kavą. Įdomu? Paruošėme išsamų tekstą apie šiuos gaminius. 

Kas yra robotai žoliapjovės? 

Buitiniai prietaisai, kurie savo technologinėmis galimybėmis vis lengvina žmogaus gyvenimą, šiuo metu išgyvena visišką piką. Žmonės vis labiau vertiną savo asmeninį laiką ir užuot jį skyrę varginantiems buities, sodo, tvarkymosi darbams, jį leidžia prasmingiau. 

Žolės pjovimas – daug laiko resursų reikalaujantis procesas. Ypač vasarą, rodos, kad veja auga tiesiog „ant akių“ ir ją tenka pjauti mažiausiai kartą į savaitę. Būtent dėl šių priežasčių robotai vejapjovės tapo populiariu daugelio namų ūkių pirkiniu. 

Tiesa, ši technologija tikrai nėra pigi. Robotų kainos prasideda nuo 500 eurų ir gali siekti netgi tūkstančius – kaina priklauso nuo galingumo ir kitų techninių specifikacijų. 

Šių įrenginių technologija ir galimybės

Ko gero, kad daugeliui kyla klausimas: kokį plotą gali nupjauti toks sąlyginai nedidelis įrenginys. Viskas ir vėl priklauso nuo galingumo. Tiesa ta, kad galingiausi komerciniai robotai-žoliapjovės gali prižiūrėti netgi 50 arų veją ir įveikti netgi 70 proc. įkalnes. 

Standartinio galingumo įrenginiai, puikiai turėtų susitvarkyti su 50 kvadratinių metrų veja. 

Robotas nupjauna ir sutvarko žolę automatiškai, be jokio žmogaus įsikišimo. 

Tačiau kaip tai veikia? Ir kur dingsta nupjauta žolė?

Šis klausimas turbūt kyla kiekvienam, prisiminusiam, jog neužtenka vejos tik nupjauti: ją būtina sugrėbti, skarifikuoti, tręšti, genėti... 

Būtent šiuose procesuose ir atsiskleidžia didžiausi robotų-vejapjovių pliusai. Šie įrenginiai ne tik nupjauną žolę, bet kartu ją susmulkina bei patręšia žolę – taip maistinės medžiagos yra grąžinamos į dirvą. Ji ne tik atrodys sveikai ir bus prisotina gyvybiškai svarbiais mineralais, bet kartu kokybiškas robotas supjaustys žolę taip smulkiai, jog plika akimi vejoje jų net nesimatysite.

Kaip vejapjovės-robotai veikia?

Savo judėjimo plotą robotai vejapjovės „sužino“ iš įrenginio jutiklių arba naudojant kontūro laidą. Pajutęs kontūro laidą, kuris yra išdėstytas palei ploto perimetrą bei įvairias kliūtis, robotas pakeičia judėjimo kryptį. Tiesa, daugelis gaminių įvairių barjerų išvengia naudodami įmontuotus jutiklius. 

Pats ploto pjovimo principas taip pat yra kelių tipų. Vienos žoliapjovės tai daro atsitiktinai, iki kol yra nupjaunama visa veja ir grįžtama į stotelę. Kiti gaminiai navigacijai naudoja GPS sistemą, leidžiančią pačiam vejos šeimininkui užprogramuoti konkrečią vejapjovės „kelionę“. 

Patys naujausi gaminiai pasižymi išmaniosiomis technologijomis, kurios leidžia juos valdyti per telefono programėlę. Ja naudodamiesi galite stebėti ir kontroliuoti pjovimo laiką, eigą bei gauti informaciją apie žoliapjovės priežiūrą bei gedimus. 

Tiesa, žmogus pats gali kontroliuoti vejos aukštį: t.y. nustatyti, kiek centimetrų vejos robotui palikti.  Taip pat dažniausiai įrenginiuose yra ir laikmačio funkcija, kuri leidžia kontroliuoti, kokiu laiku veją pjauti, o kada daryti pertrauką. Ši specifikacija ypač svarbi, jeigu turite vaikų arba augintinių, kurie mėgsta žaisti kieme. 

Baigusi darbą arba išsikrovus akumuliatoriui, vejapjovė pati grįžta į prisijungimo stotelę ir pasikrauna. 

Tylus veikimas, nulinė tarša ir kiti privalumai

Be to, jog robotui žoliapjovei darbuojantis jūs galite tiesiog sau gerti kavą ir ilsėtis, egzistuoja dar keli šių įrenginių privalumai: 

  • Tai yra kur kas saugesnis pjovimo būdas nei naudojant įprastą žoliapjovę. Robotų vejapjovių peiliai yra kur kas mažesni nei tradicinių vejapjovių, be to, jie turi jautrius jutiklius ir identifikavę kliūtį nedelsiant įsijungia. Todėl tai žymiai saugesnė alternatyva tiek žmonėms, tiek pačiai vejai.
  • Reikalauja kur kas mažiau priežiūros. Šiam prietaisui reikia porą kartų į sezoną reikėtų keisti peiliukus, tačiau įgudus tai padaryti galima per 5 minutes. Taip pat kartkartėmis patartina šepečiu peiliukus pravalyti bei šlapiu skudurėliu prabraukti ant įrenginio nusėdusias dulkes. Visgi didelis privalumas tas, jog nereikia keisti tepalų ir filtrų.
  • Yra tylesnės bei aplinkai draugiškos. Beveik visos vejapjovės robotai yra maitinamos ličio jonų baterijomis, kurie yra įkraunami stotelėje. Tokia energija yra generuojama žymiai efektyviau nei naudojant elektros laidą. Be to, lyginant su benzininėmis žoliapjovėmis, šios visiškai neturi jokio išmetamųjų dujų kieko ir neskleidžia erzinančio garso.
  • Robotai vejapjovės padeda sumažinti šienligės simptomus. Jeigu turite alergiją žolei ar šienligę, jums tikrai reikia vejapjovės roboto. Tai sumažins Jūsų sąlyti su žole ir padės kovoti su nemaloniais alergijos simptomais.  

Ilgalaikėje perspektyvoje – pigesnė alternatyva 

Šiandieniniame pasaulyje, kuomet itin didelis dėmesys yra skiriamas ekologiškam, tvariam vartojimui, perdirbimui, atsinaujinančių šaltinių įdiegimui, vejapjovės robotai turi didelį pranašumą lyginant su tradiciniais žolės pjovimo gaminiais. 

Jeigu prieš tai turėjote benzininę žoliapjovę, ilgai netrukę pamatysite, jog robotas ilgiainiui bus kur kas pigesnė alternatyva. Kaip tai įmanoma, kuomet vejapjovių robotų kainos tokios didelės?

Tiesa, pradinė investicija į kokybišką vejapjovę robotą bus kur kas didesnė, tačiau bėgant metams ji tikrai atsipirks. Visų pirma, jums nereikės jos pildyti benzinu kaskart ruošiantis pjauti žolę. Taip pat robotai reikalauja mažiau priežiūros, mažiau genda varikliai ir t.t. 

Kiek laiko nenutrūkstamai gali veikti žoliapjovės-robotai? 

Kalbant apie akumuliatoriaus veikimo trukmę, pigiausi robotai-vejapjovės, skirti nedideliems plotams, nenutrūkstamai gali veikti apie pusvalandį. Tuo tarpu brangesni, didelėms vejoms pritaikyti įrenginiai, nenutrūkstamai darbuojasi iki 4 valandų. 

Priklausomai nuo vejapjovės dydžio ir akumuliatoriaus talpos, įkrovimo pats laikas gali trukti nuo 30 minučių iki dviejų valandų ar daugiau.

Visus robotus žoliapjoves žiūrėkite čia.