Frezavimo staklės užima antrą vietą pagal svarbą automobilių gamyboje ir medžiagų apdirbime po tekinimo staklių. Kadangi šio prietaiso paskirtis yra mažus gaminio komponentus įrengti kuo kruopščiau bei tiksliau, pramonėje, kurioje svarbi produkto išvaizda, frezavimo prietaisas yra būtinas. Tačiau net jei nesate šių sričių specialistas, bet norite leisti laisvalaikį garaže, medienos frezavimo įrenginys tikrai pravers! Tad į ką svarbu atsižvelgti, renkantis šį įrenginį?

Svarbiausios frezavimo staklių charakteristikos

Renkantis frezavimo stakles, reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos komponentus:

  • Peiliukų skaičių; 
  • diametrą;
  • ilgį. 

Pagrindiniai konstrukcijos elementai yra ašmenų rūšis ir kotelio skersmuo. Pastarasis nurodo prijungiamų priedų suderinamumo su naudojamu modeliu galimybę, tad labai svarbu, jog kotelio dydis tiksliai atitiktų griebtuvo skersmenį.

Įrankio ašmenys arba peiliukai garantuoja darbo našumą. Jie išdėstomi vertikaliai arba įstrižai, o nuo to priklauso frezos veikimas: ar mediena bus kertama, ar pjaunama. Ašmenys dažniausiai gaminami iš greitapjūvio plieno ar kietmetalio. Pastarieji yra tinkamesni minkštos medienos apdirbimui, o kietmetalio ašmenys gali būti naudojami ir dirbant su kietesnėmis medžiagomis. 

4 pagrindiniai tipai pagal darbų pobūdį

Šiuo įrankiu kuriami detalūs paviršiai: plokšti, cilindriniai, kūginiai ir nelinijiniai, horizontalūs, vertikalūs ar nuožulnūs, tiesūs arba sraigtiniai grioveliai, krumpliaračių krumpliai ir kt. Tokios staklės palengvina gausybę dirbtuvėse vykdomų darbų. Su freza reikiami rezultatai pasiekiami per kur kas trumpesnį laiką, o procesai tampa sklandesni ir efektyvesni. 

Svarbu paminėti, kad medienos frezavimo staklės skirstomos į daugybę grupių, o kiekviena jų – dar į skirtingus pogrupius. Dažniausiai rinkoje sutinkami tipai pagal darbų pobūdį yra šie, tačiau, jei nesate tikri, kokias stakles įsigyti, kreipkitės į specialistus. 

  • Išilginio frezavimo staklės yra skirtos apdirbti didelių gabaritų plokštumoms ir sudėtingo profilio paviršiams.
  • Konsolinės staklės yra vienas iš dažniausiai naudojamų įrenginių, skirtų įvairių medžiagų frezavimui.
  • Bekonsolinės staklės dažniausiai naudojamos greitai frezuoti masyvius elementus dideliu pjovimo režimu.
  • Frezavimo-kopijavimo staklės yra sukurtos frezuoti itin detalius paviršius kopijavimo būdu.

3 tipai pagal valdymą: rankinės, CNC, universalios

Rankinės frezavimo staklės valdomos operatoriaus pagalba ir yra dviejų tipų: horizontalios arba vertikalios. Horizontaliosios frezavimo staklės ypač tinka smulkių formų paviršiams, o vertikaliosios yra žymiai funkcionalesnės.

Kompiuterinio programinio valdymo (CNC) staklės, kurios sparčiai populiarėja, yra valdomos automatiškai, todėl, nepaisant to, kad jos kainuoja brangiau, veiklą atlieka daug sėkmingiau ir greičiau. CNC staklių asortimentą sudaro įvairūs įrenginiai pagal apdirbimo centrus. Rinkoje galima įsigyti vertikalių, horizontalių, portalinių ir penkių ašių apdirbimo centrų.

Universaliosios frezavimo staklės efektyviausiai naudojamos smulkių formų paviršiams apdirbti, o formavimui jos netinka.

3 tipai pagal paviršius: paprastos, karuselinės, kopijavimo

Pagal paviršius medienos frezavimo staklės skirstomos į 3 tipus. Paprastosios yra skirtos išoriniams paviršiams, karuselinės – ir išoriniams, ir vidiniams paviršiams, o kopijavimo – tik vidiniams paviršiams apdoroti. Kopijavimo ir karuselinėse staklėse 1 arba 2 suportai tvirtinami vertikaliai virš stalo, o paprastosiose staklėse – jo apačioje.