Jei kada nors bandėte gręžti ypač tvirtas medžiagas, pvz., plytas ar akmenį, tikriausiai pastebėjote, kad jūsų pagrindinis grąžtas su smūgio funkcija tiesiog netinkamas šiam darbui - jis arba perdegs, arba sulūš. Jums reikia galingesnio prietaiso - tai būtų perforatorius.

Kurį perforatorių, akumuliatorinį ar elektrinį, pasirinkti?

Akumuliatorinis perforatorius šiek tiek patogesnis nei elektrinis, todėl jį dažniausiai renkasi mėgėjai. Pagrindiniai jo privalumai yra šie:

  • neriboja laidai;
  • įkraunamos baterijos (patarimas - baterijas įkraukite darbo dienos pabaigoje);
  • lankstumas leidžia prieiti prie sunkiai pasiekiamų vietų.

Nepaisant to, akumuliatoriniai perforatoriai turi trūkumų, tarp kurių yra:

  • mažesnis ir ne toks tolygus galios tiekimas;
  • baterijos gali išsekti, todėl gaišite laiką laukdami, kol jos pasikraus (patarimas - turėkite atsarginę bateriją);
  • įprastai sunkesni.

Profesionaliam naudojimui pirmenybė teikiama elektriniams perforatoriams. Pagrindiniai jų pliusai yra šie:

  • lengvesnis, kompaktiškesnis korpusas;
  • didesnė galia ir pastovesnis sukimo momentas;
  • tvirtesnis gręžimas.

Tačiau toks prietaisas taip pat turi trūkumų:

  • visada turi būti įjungtas į elektros lizdą;
  • galima užkliūti už laidų.

perforatorius

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, prieš įsigyjant perforatorių?

Kaip ir visų elektrinių įrankių atveju, turėtumėte atsižvelgti į specifinius techninius parametrus. Tokiu būdu žinosite, kuris perforatorius geriausiai atitiks jūsų poreikius. Tad kurie parametrai yra svarbiausi?

Plaktuko gręžimo galia

Galingumas yra svarbiausias perforatoriaus parametras. Kuo didesnė galia, tuo didesnę skylę galėsite išgręžti. 

  • 400-650 W galios perforatorius gali padaryti 6-15 mm skersmens skyles. To pakanka tokiems atsitiktiniams darbams namuose kaip, pavyzdžiui, pakabinti paveikslėlius, ar pagrindiniams sodo statybos poreikiams. 
  • 800 W galios perforatorių rinkitės didesnėms nei 15 mm skersmens skylėms.
  • Galingesnių, net 1000 W, perforatorių prireiks profesionalams. Tokio galingumo prietaisai atlaiko dideles apkrovas ir begalę valandų gręžimo kietose medžiagose. Tokiam naudojimui taip pat geriau pasirinkti modelį su platesniu greičio diapazonu ir smūgio dažnio reguliavimu. Tai leis jį naudoti įvairioms medžiagoms, su kuriomis galite susidurti dirbdami.

Maksimalus gręžimo skersmuo

Gamintojai dažnai pateikia didžiausią skylės skersmenį, kurį gali padaryti tam tikras modelis. Tačiau saugiau rinktis didesnį grąžto skersmenį nei jums reikalingos skylės dydį. Pavyzdžiui, jei ieškote perforatoriaus 10 mm skersmens skylėms daryti, tuomet rinkitės maždaug iki 15 mm.

Griebtuvas

Skirtingi gręžimo modeliai gali turėti skirtingus gręžimo griebtuvus. Galimi trys pagrindiniai griebtuvo / grąžto kotų tipai: SDS ir SDS-Plus, SDS Max ir Spline. 

SDS griebtuvų sistemos buvo specialiai sukurtos betono ir mūro gręžimui. Viena iš patogiausių SDS sistemos savybių – galimybė grąžtą keisti tik viena ranka. SDS-Plus kotas atsirado, kai buvo patobulintas originalus dizainas. SDS-Plus sistema leidžia tvirčiau laikyti grąžtą.

SDS-Max sistema leidžia stūmokliui judėti toliau ir savo ruožtu. Ši sistema leidžia stūmokliui stipriau atsitrenkti į antgalį, o antgalis efektyviau gręžia. SDS Max sistema buvo sukurta sunkesniems darbams nei SDS-Plus sistema.

Spline griebtuvų sistemos yra skirtos didžiausiems gręžimo krūviams, kaip ir SDS Max sistema, tačiau Spline yra senesnė. Pagrindinis Spline koto pranašumas yra didžiausias gręžimo sukimo momentas.

Greičio reguliavimo diapazonas

Reguliuojamas greitis suteikia universalumo, atsižvelgiant į užduotį, kurią atliksite. 

  • 1 nustatymas yra mažas greitis/didelis sukimo momentas ir geriausiai tinka varžtams sukti.
  • 2 nustatymas yra vidutinis greitis/sukimo momentas ir gali būti naudojamas gręžiant arba važiuojant.
  • 3 nustatymas yra didžiausias greitis ir skirtas tvirtinimo detalėms gręžti arba įkalti.

Daugiau nei 600 W perforatoriai dažniausiai yra dviejų sukimosi greičių. Pažangesni modeliai turi platesnį greičio reguliavimo diapazoną.

Patogumas 

Daugelis žmonių nekreipia dėmesio, ar bus patogu naudotis įrankiu. Perforatorius sukuria daug vibracijos ir pareikalaus nemažai jūsų jėgų naudojimo metu. Taigi, svarstydami, kuris gręžtuvas bus geriausias, būtinai patikrinkite, ar jis turi guminę antivibracinę rankeną

Taip pat patikrinkite įrenginio svorį, kad įsitikintumėte, jog jis jums nėra per sunkus. Kaip įprastai, buitiniams darbams užteks iki 3,5 kg svorio. Kitu atveju dairykitės 6 kg ir daugiau, nes neišvengiamai prireiks didesnio galingumo.

Gylio ribotuvas

Labai naudingas plaktukinių grąžtų elementas yra gręžimo gylio ribotuvas, leidžiantis tiksliai nustatyti, kiek norite įgręžti medžiagą. Ši parinktis pasitarnauja, kai reikia padaryti tam tikrą skaičių tokio paties gylio skylių. Gylio ribotuvas užtikrina didesnį tikslumą nei rankinis valdymas.

perforatoriai

Pagrindinė perforatoriaus dalis - grąžtas

Dažniausiai komplekte būna skirtingi grąžtai skirtingiems paviršiams gręžti. Tai užtikrina, jog nei grąžtas, nei paviršius nebus sugadintas bei be vargo pragręš skyles. Pagrinde yra keturi grąžtų tipai:

  • Medienai: šių tipų grąžtai gali būti naudojami bet kokiai medienai, nesvarbu, ar tai būtų spygliuočių, ar kietmedžio. Jie turi smaigalį, prasiskverbs į medieną ir išliks stabilūs gręžimo metu.
  • Metalui: šie grąžtai naudojami bet kokio tipo metalui gręžti. Turi kūginio pjovimo antgalį. Dėl gręžimo į metalą greičiau atbunka negu kiti, todėl rekomenduojama dirbti lėtesniu greičiu, jog pailgintumėte tarnavimo laiką ir našumą
  • Betonui, mūrui: šie plieniniai grąžtai turi lituotą volframo karbido antgalį.
  • Plytelėms ir stiklui: šie grąžtai atrodo kaip mažos ietis. Jie paprastai naudojami esant mažam gręžimo greičiui.

Medienai gręžti galite naudoti metalinį grąžtą. Tačiau medis gali įskilti ir dėl to atsirasti įtrūkimų. Atvirkščiai, jūs negalite naudoti medžiui skirtą grąžtą metalui, nes antgalis iš karto bus pažeistas.

atskelimo irankiai

Kada yra reikalingas perforatorius, o kada - atskėlimo plaktukas?

Nors perforatorius turi tam tikrų panašumų su atskėlimo plaktuku, perforatorius neturi tokios smogiamosios jėgos, kurios reikia sunkiems griovimo darbams atlikti. Ar perforatoriumi galėsite susmulkinti 50 metų senumo betoną? Žinoma, bet tai nebus tas pats.

Perforatorius tinkamiausias mažesniems darbams atlikti. Dvigubai galingesnis griovimo plaktukas sukurtas ir geriausiai naudojamas betonavimo darbams bei griovimui. 

Be to, plaktukas turi kalto antgalį, kuriuo lengvai prasibrauna per betoną. Kita vertus, perforatorius turi besisukančią galvutę, kuri padės įsigręžti į medžiagą, todėl bus lengviau ją suskaidyti. Jei reikalingi abu prietaisai, tačiau norite sutaupyti, galite rasti komplektų su šiais skirtingais antgaliais

Atskėlimo plaktukai pagal poreikį

Pasirinkus tinkamą griovimo plaktuką, galima pasiekti sėkmingų rezultatų atliekant sunkias užduotis. Galima rinktis iš trijų tipų:

  • Elektriniai plaktukai yra maitinami elektra ir naudojami skylėms išlaužti bei smulkinti medžiagas, tokias kaip betonas.
  • Pneumatiniai plaktukai yra elektromagnetiniai įrankiai, naudojami betonui ir akmeniui skaldyti.
  • Hidrauliniai plaktukai - šie griovimo plaktukai turi didelį poveikį, ypač lengvai nugriauna itin tvirtas medžiagas.

atskelimo plaktukai