Terasa - atšilus orams nemažai žmonių susimąsto, kaip būtų gera įsirengti vietą, kuri idealiai tiktų daugiau laiko leisti gryname ore ir atsipalaiduoti po įtemptos darbo dienos. Pastatyti terasą pačiam yra įmanoma, taip pat tai yra kur kas pigiau, nei samdyti darbuotojus. Visgi svajonių terasos įrengimas yra procesas, kuriam reikia kruopščiai pasiruošti: apgalvoti, kokios medžiagos tiktų labiausiai, kaip profesionaliai atlikti montavimo darbus bei pasirūpinti jau įrengtos terasos priežiūra. Šiame straipsnyje pateikiame esminius patarimus, kurie bus svarbūs įrenginėjant terasą. 

Terasos projekto parengimas

Pirmiausia reikėtų apgalvoti, kokiam tikslui norima įsirengti terasą. Ar tai bus tiesiog jauki erdvė leisti laiką su artimaisiais, ar joje bus valgoma, o gal organizuojami vakarėliai? Nuo to priklauso, kokiais baldais reikės apstatyti terasą ir, automatiškai, koks turėtų būti jos dydis. Atsižvelkite į tai, kiek dažniausiai žmonių viešės terasoje. Patogiausia vienam žmogui atskaičiuoti ~2 m2 plotą. Suplanuokite tarpus tarp baldų, kad erdvėje būtų galima laisvai judėti. ~1 m pločio tarpai leis jaustis patogiai ir padės išvengti užgriozdinimo įspūdžio. JAV kraštovaizdžio architektas Pete Pedersen pataria statyti terasą stačiakampio formos. Tokiu būdu galima sutaupyti, nes išvengiama nuostolių dėl lentų atraižų. 

Kitas svarbus aspektas – terasos vieta. Apžvelkite teritoriją – kur atsiskleidžia akiai maloniausias vaizdas?  Pasistenkite, kad tuo vaizdu galėtumėte grožėtis ilsėdamiesi terasoje. Pietinėje namo pusėje pastatyta terasa bus šiltesnė, o pasirinkus šiaurinę pusę galėsite mėgautis vėsuma per kaitrą. Jei norite apsisaugoti nuo šiaurinių vėjų, terasa turėtų atsiverti į pietus, rytus arba vakarus. Kuo privatesniame kampelyje terasą įsirengsite, tuo laisviau galėsite ten jaustis.

Aktualu yra ir lengvas patekimas į terasą. Pavyzdžiui, jei terasoje mėgstama valgyti, labai patogu, kai durys į terasą yra iš virtuvės. Terasa yra tarsi namo tęsinys, ji savo dizainu turėtų natūraliai įsilieti į bendrą vaizdą. Nepamirškite pagalvoti apie terasos apšvietimą – turbūt praleisite ne vieną jaukų vakarą šioje erdvėje, tad vertėtų pasirūpinti šviestuvais, skirtais naudoti lauko sąlygomis.

Rengiant terasos projektą yra svarbu pasidomėti teisiniais dalykais. Terasa su stogu yra priskiriama nesudėtingų statinių kategorijai, o jos statymą reguliuoja Statybos techninio reglamento nuostatos. 

Kokybiškų terasos medžiagų parinkimas

P. Pedersen dar yra minėjęs, jog medžiagų pasirinkimas turėtų būti pagrįstas pastato architektūra ir terasos naudojimo tikslu. Pavyzdžiui, jei terasa bus skirta vakarėliams, grindų paviršius turėtų būti patogus moterims vaikščioti su aukštakulniais.

Ilgaamžės terasos garantija yra kokybiškos medžiagos. Atvira lauko terasa bus veikiama vėjo, lietaus ir kitų gamtos reiškinių, tad norint ilgai džiaugtis puikia terasos būkle yra būtina investuoti į medžiagas. Labai populiari terasinių lentų rūšis yra WPC (Wood Plastic Composite). Tai medžio plastiko kompozito lentos – ekologiška medžio alternatyva. Šios medžiagos išvaizda ir pojūtis liečiant nesiskiria nuo natūralios medienos, o priežiūros reikalauja mažiau, nes net po ilgo laiko lentų paviršius išlieka lygus bei lengvai nuvalomas. WPC lentos neturi tendencijos skilinėti ar šerpetoti, jų nereikia impregnuoti. Medžiaga yra atspari drėgmei, grybelių poveikiui bei puvimui. Žinoma, skirtingų gamintojų WPC lentų sudėtys skiriasi. Pigios šios medžiagos lentos yra gaminamos iš antrinių žaliavų, tad jų kokybė neprilygsta brangesnėms WPC lentoms iš pirminės plastiko ir medienos žaliavos. 

Terasos įrengimui pasirinkus natūralią medieną reikės impregnuoti. Impregnavimas – tai medienos apdorojimas cheminėmis medžiagomis, apsaugančiomis medieną nuo tokių problemų kaip puvimas, spalvos blukimas ar kenkėjų. Impregnuotos medienos eksploatacija yra kelis kartus ilgesnė negu neimpregnuotos. Galima rinktis paviršinį arba giluminį medienos impregnavimą. Paviršinis atliekamas mirkant medieną tam tikrame koncentrato tirpale pramoninėje vonioje, o giluminio impregnavimo metu skystis pilnai įsiskverbia į medžiagą ir dėl to mediena tampa itin atspari tiesioginiams saulės spinduliams, parazitams ir drėgmei. Būtent pastarąjį būdą vertėtų rinktis statant terasą. 

Dar viena alternatyva terasos grindims iškloti yra plytelės. Šis variantas nereikalaus nuolatinio dėmesio, tačiau vis tiek svarbu atsižvelgti į plytelių atsparumą drėgmei, įvertinti slidumą ir dilumą. Bene populiariausias pasirinkimas yra akmens masės ir klinkerio plytelės. 

Svarbiausia – pamatas 

Dažniausiai terasos rengiamos ant polinių pamatų, kurie gali būti įsriegiami ar betonuoti.  Betoniniai poliai yra itin populiarus būdas. Juos galima įrengti bet kokiame grunte, jie tinka tiek WPC, tiek medinės dangos terasoms. Lietuvoje yra įprasta polius įrengti 120 cm gylyje, o optimalus poliaus skersmuo – 20 cm. Tokias skyles pragręžti geriausiai tinka žemės grąžtai. Galima įsigyti jau paruoštą betono mišinį arba pasigaminti patiems, naudojant cementą, smėlį ir akmens skaldą bei betono maišyklę. Procese dar reikės tokių įrankių kaip vibroplokštė (ją galite rasti čia), kastuvas, karutis, laužtuvas ir kitos priemonės.

Kitas sparčiai populiarėjantis pamatų įrengimo būdas – įsriegiami poliai. Jie taip pat tinka tiek WPC, tiek medinėms ar kitų dangų terasoms. Tinkamiausi lauko terasoms įsriegiami poliai yra U tipo. Sraigtinių polių pliusas yra tas, jog jų įrengimas yra žymiai švaresnis ir greitesnis nei betoninių, kuriems išdžiūti dar prireiks keleto dienų ar net poros savaičių. 

Kalbant apie armatūros kiekį, svarbu atsiminti, kad jis priklauso nuo situacijos, tačiau ne mažiau negu vienas 10 mm strypas, jeigu polius yra iki 20 cm. 

Polių išdėstymas priklauso nuo naudojamų konstrukcijos medžiagų ir terasinių lentų montavimo krypties, tačiau standartinis atstumas yra 120 – 150 cm. Dauguma renkasi terasą montuoti ant dvigubo karkaso, tuomet atstumas tarp polių priklauso nuo karkasų matmenų. Dvigubo karkaso konstrukcija yra stabilesnė nei viengubo dėl lygesnio apkrovų pasiskirstymo. Patartina, kad konstrukcijai ir grindų lentoms būtų parinkta tos pačios rūšies medžiaga.

Pateikiame vaizdo įrašą, kuriame parodytas terasos statymo procesas nuo A iki Z. https://www.youtube.com/watch?v=Z6fBHCBYyJY 

Lentų montavimas ir priežiūra

Itin reikšmingas lentų montavimo aspektas yra tai, jog jos jokiu būdu negali liestis prie betono ar grunto. Šiuo klausimu gelbėja lagės – jos sudaro tarpą tarp terasos lentų ir pagrindo. Jei šio tarpo nebus, pradės kauptis drėgmė, kas turės neigiamą įtaką net pačioms patvariausioms lentoms. 

 

Aliejavimo procedūrą reikėtų pradėti nuo terasos išvalymo. Kad būtų malonu vaikščioti po terasą basomis, lentas reikia nušlifuoti. Pasitelkus šlifuoklį šis procesas užtruks neilgai, o grindys pasidarys glotnios.

Nušlifuotoms terasos lentoms rekomenduojama naudoti spalvintą aliejų. Priešingas aliejus beveik nesaugo nuo ultravioletinių spindulių ir prastai atrodo jau po pirmo lietaus. Taip pat svarbu neužtepti per storą sluoksnį aliejaus – tokiu atveju jis neilgai trukus nusilups. Tiesa, su aliejavimu skubėti nereikėtų – geriausias rezultatas pasiekiamas procedūrą vykdant praėjus bent mėnesiui po terasos pastatymo. 

Dauguma ekspertų sutaria, jog terasas alyvuoti yra būtina. Lietuvos klimato sąlygomis reikia itin atsparios išorės veiksniams alyvos. Mediena nuo UV spindulių ir oro sąlygų turi tendenciją pilkėti. Nuolat išorinių veiksnių veikiamą paviršių rekomenduojama šlifuoti ir peraliejuoti kas porą metų. Terasas reikėtų valyti bent 2 kartus per metus, geriausiai – pavasarį ir rudenį. Nesiimant išvardintų veiksmų, terasinės lentos greitai praras estetinę išvaizdą. 

Terasos lentų alyvavimas

Pastatyti ir įsirengti terasą pačiam yra įveikiama užduotis. Svarbiausia yra atidžiai suplanuoti visą įrengimo eigą, apskaičiuoti terasos matmenis, nuspręsti, kokias priemones naudosite. Reikalingus įrankius už prieinamą kainą galima įsigyti elektroninėje parduotuvėje su pristatymu į namus. Tuomet jums beliks tik pasiruošti ne tik techniniam, bet ir kūrybiniam darbui, statant savo svajonių terasą.