Tikėtina, jog tikrai savo gyvenime esate matę nekokybiškai išklotą asfalto paviršių, kuris buvo banguotas ir nelygus. Tiesa ta, kad asfalto ar bet kokio kito lauko grindinio klojimui labai svarbus kruopštumas ir tinkama įranga, o ypač derėtų atkreipti dėmesį į vibro plokštes. Jos sutankina tam tikrų gruntų paviršių nedideliuose, ribotuose plotuose, kur nėra galimybės naudoti didelę tankinimo įrangą - taip išvengiami oro tarpai, kurie sąlygoja tam paviršiaus nelygumus. Rinkoje egzistuoja begalės skirtingų vibro plokščių, tačiau kaip pasirinkti geriausiai jums tinkančią, aptarsime šiame straipsnyje. 

Kas yra vibro plokštė?

Statybos projektuose, kuriems reikalingas stabilus požeminis paviršius, tam tikrų tipų gruntui ir žvyrui sutankinti naudojami plokšteliniai tankintuvai, kitaip dar vadinami vibro plokštėmis. 

Pagrinde egzistuoja trys vibruojamųjų plokščių-tankintuvų tipai, kuriuos aptarsime žemiau: 

1. Vienos krypties vibro plokštės – jos pasižymi tuo, jog juda viena kryptimi – tik į priekį. Toks įrenginys puikiai tinka standartiniams kieto užpildo (tokio kaip asfaltas) darbams. Jis puikiai sutankina granuliuotą dirvą, smėlį ar žvyrą. Tokią įrangą yra pakankamai nesudėtinga transportuoti ir ji yra tikrai pravarti statybininkams, gerbūvio specialistams ir t.t.

2. Reversinės vibro plokštės – tokia įranga priešingai nei prieš tai aprašyta, gali judėti tiek pirmyn, tiek atgal. Reversinės vibro plokštės yra kur kas sunkesnės ir didesnės, todėl paprastai naudojamos gilesniam tankinimui ir puikiai tinka pamatų klojėjams ir kelių rangovams. Tiesa, šios įrangos transportavimas yra šiek tiek sudėtingesnis. 

3. Didelio našumo vibraciniai tankintuvai. Jie skirti dideliems plotams apdirbti. Jie gali sutankinti dirvožemius, kuriuose yra molio, o tam reikia papildomos jėgos, nes tokio tipo dalelėms nepakanka tik vibracijos. Tai milžiniškos pramoninės mašinos, kuriomis naudotis reikia specialių žinių ir kompetencijos. Taip pat – didelio ploto.

Kaip teigiama portale „Electronics Hub“, dažniausiai įprastiems darbams pakanka vienos krypties ar reversinių vibro plokščių. Visgi renkantis labai svarbu atsižvelgti į du kriterijus: tankinamo dirvožemio tipą bei plotą. 

Kaip veikia vibro plokštės? 

Kaip rašoma portale „Manomano.co.uk“, įrenginio apačioje esančios sunkios plokštės pagalba šie vibro tankintuvai greitai juda aukštyn-žemyn ir taip sutankina (suspaudžia) dirvožemį. Tiesa, vibro plokštės geriausiai tinka granuliuotiems dirvožemiams, pvz., tokiems, kuriose yra daugiau smėlio ar žvyro. Be to, prieš naudojant plokštelinį tankintuvą gali būti naudinga sudrėkinti dirvą į ją įlipant šiek tiek vandens. 

Paprastai prireikia nuo 2-4 “pravažiavimų“, kad būtų pasiektas norimas rezultatas. Tačiau tai gali priklausyti tiek nuo vibro plokštės dydžio bei galingumo, tiek nuo dirvožemio situacijos.

Kuo vibro plokštė skiriasi nuo vibro kojos? 

Tiek vibro plokštės, tiek vibro kojos darbo principas yra panašus: apačioje esančios plokštelės pagalba yra tankinamas dirvožemis. Tiesa, pagrindinis šių įrenginių skirtumas – matmenys. Vibro koja yra kur kas mažesnė už vibro plokštę, todėl ja pakankamai lengvai pasieksite sunkiai prieinamas vietas. Ypatingai vibro kojos praverčia vamzdynų linijų ir pamatų tankinimui. 

Benzininis, dyzelinis, o gal elektrinis įrenginys? 

Rinkoje daugiausiai egzistuoja benzininių ir dyzelinių vibro plokščių, nors kartkartėmis pasitaiko ir elektrinių įrenginių. Nepaisant to, jog elektra varomos vibro plokštės yra ekologiškesnės, toks prietaisas nėra labai praktiškas dėl to, jog būsite visuomet pririštas nuo elektros šaltinio ir negalėsite naudoti prietaiso ten, kur elektros nėra. 

Dyzelinės ir benzininės vibro plokštės savo savybėmis pernelyg daug nesiskiria, perkant reikėtų atkreipti dėmesį į vyraujančias kuro kainas bei prieinamumą. Be to, svarbu ir kuro bako talpa. Kuo didesnis kuro bakas, tuo ilgiau nepertraukiamai galės dirbti vibro plokštė. Tačiau vertėtų turėti omenyje, kad kuro bako talpa tiesiogiai sąlygoja ir įrenginio svorį.

Ar naudingas vandens bakas vibro plokštėje? 

Daugelyje vibruojančių plokščių gali būti sumontuotas vandens bakas, kuris sukuria sluoksnį tarp plokštės ir lipnios medžiagos, pavyzdžiui, asfalto, tad dirbant su tokia medžiaga reikėtų rinktis vibro plokštę, kurioje integruotas vandens rezervuaras. Tokiu atveju vanduo padės sukurti barjerą tarp jūsų tankintuvo šaltos tankinimo plokštės ir karšto asfalto, neleisdamas plokštelei prilipti prie asfalto.

Pagal ką rinktis įrenginio dydį bei galingumą? 

Kriterijai, kurie yra svarbiausi renkantis vibro plokštę tai: galia, vibravimo dažnis, dirbamo dirvožemio plotas, pačios vibro plokštės plotas. Visi šie aspektai turėtų būti įvertinti pagal tai, kokio tipo yra jūsų dirvožemis bei dirbamos žemės plotas. 

Kaip naudoti vibro plokštę? 

Visgi žemės tankinimas nėra paprastas procesas. Norint užtikrinti, kad jis būtų sklandus, būtina žinoti keletą naudingų taisyklių: 

  • Prieš pradedant žemės tankinimo darbus, vertėtų žemė sugrėbti plačiadančiu grėbliu. Tai padės lengviau stumti vibro plokštę ir pasiekti žymiai geresnių rezultatų. 
  • Įsitikinkite, jog žemė nėra permirkusi. Jeigu joje yra begalė vandens, tinkamai sutankinti paviršiaus nepavyks;
  • Prieš įjungdami prietaisą, būtinai dėvėkite specialiai saugiam darbui skirtą įrangą: apsauginius akinius, darbo pirštines, ausų kištukus ir batus su plieninėmis apsaugomis. 

Taigi, vibro plokštė - tai labai naudingas prietaisas norint turėti išpuoselėtą grindinį ar dirbant statyose. Visgi rinkoje yra pačių įvairiausių gaminių, todėl išsirinkti gali būti šiek tiek painu. Tad jeigu jums kyla bent menkiausių klausimų, visuomet kviečiame kreiptis į mus! Pakonsultuosime visais klausimais. 

Visas vibro plokštes žiūrėkite čia.