Gidas, kaip išsirinkti trimerius, krūmapjoves
Geriausias būdas užbaigti nepriekaištingą pjovimo darbą – tvarkingai apipjaustyti kiemo vietas, kurių nepasiekėte vejapjove. Jūsų kiemo dydis ir žolės aukštis bei tankis turi didelę reikšmę renkantis trimerį. Pasirinkus tinkamą trimerį, darbas gali būti atliktas per dvigubai trumpesnį laiką, o veja paversta tobulai išpuoselėtu šedevru.
Trimerio modeliai pagal poreikį
Pirmiausia nusistatykite, dėl ko jums reikalingas trimeris, o tada rinkitės tarp galimų jo modelių.
Tiesaus koto trimeriai padės nupjauti vietas aplink medžius ir tvoras. Jais ypač greitai sutvarkysite sodą, pievą ar žole apaugusias teritorijas. Taip pat tiesus kotas suteikia saugų atstumą nuo žemės, o tai sumažina rizika būti sužalotam nuo smulkių dalelių, galinčių atskrieti nuo valo.
Lenkto koto trimeriu paprasčiau manevruoti aplink gėlynus, šaligatvius ir kieme, kuriame nestinga įvairių objektų. Jį patogiau laikyti ir jis yra lengvesnis nei tiesaus koto trimeris, todėl nuo žemės jį pakels bet kokio sudėjimo žmogus. Idealus variantas tiems, kuriems reikalinga tik retkarčiais apipjauti žolę.
Daugiafunkcinis trimeris turi papildomus priedus, kurie dar labiau išplečia jo naudojimo galimybes. Dėl keičiamo trimerio galo jis tampa kelių skirtingų tipų įranga! Dažniausiai šie priedai apima: lapų pūstuvą, briauną, krūmapjovę, gyvatvorių žirkles, stulpų pjūklą, valytuvą ir kultivatorių. Su vienu daugiafunkciniu trimeriu galite turėti visko, ko reikia, ir sutaupyti pinigus.
Savaeigis trimeris yra panašus į vejapjovę. Jis specialiai sukurtas pjauti itin plačias apaugusias teritorijas ir kovojant su tankiai išsidėsčiusiomis piktžolėmis. Dideli ratai atlaiko nelygų reljefą, todėl nejausite vargo pjaunant kalnuotose vietovėse. 4 taktų variklis užtikrina reikiamą galingumą.
Kurį trimerį, benzininį, elektrinį ar akumuliatorinį, pasirinkti?
Jei nuspręsite naudoti benzininį trimerį, turėsite pasirinkti dvitaktį arba keturtaktį variklį. Anksčiau įprastai buvo naudojamas trimeris su dvitakčiu varikliu, kuris yra pigesnis. Šiuo metu atsiranda vis daugiau keturtakčio variklio variantų, kurie brangesni, tačiau juos lengviau užvesti, yra tylesni ir mažiau teršia nei dvitakčiai. Be to, nereikia naudoti dujų ir alyvos mišinio negu reikalinga dvitakčiui.
Viena funkcija, į kurią norėsite atkreipti dėmesį, yra išcentrinė sankaba. Tokiu atveju benzininis trimeris dirba tuščiąja eiga, tačiau valas nesisuka. Tai daug saugiau, jei planuojate dažnai stabtelti pjovimą ir vėl pradėti jį iš naujo.
Pliusai:
- belaidis;
- puikiai tinka aukštai žolei ir didelei erdvei pjauti;
- galingiausias iš visų tipų.
Minusai:
- būtinos ausinės kaip apsauga nuo garso;
- brangūs;
- reikalinga reguliari priežiūra;
- teršia;
- sunkiau valdomas.
Elektriniuose trimeriuose yra paleidimo mygtukas, kuris apsaugo prietaisą ir jus nuo atatrankos.
Pliusai:
- lengvas;
- paprasta užvesti;
- nebrangus;
- nereikia benzino ir alyvos kurui;
- jokių dūmų;
- mažiau triukšmo;
- mažiau taršos.
Minusai:
- darbas ribojamas laido;
- mažiau galingas.
Akumuliatorinio trimerio akumuliatorius laikosi 30-50 min., todėl išėję pjauti žolės ilgiau nei valandą, turėkite su savimi atsarginę bateriją. Kitu atveju, neužbaigus darbo, gali tekti laukti valandą ar net dvi, kol pasikraus.
Pliusai:
- maitinamas baterijomis;
- lengvai naudojamas viena ranka.
Minusai:
- kiek sunkesnis nei elektrinis trimeris;
- reikalinga skirti laiko įkrovimui;
- trumpas baterijos veikimo laikas.
Pagrindinė trimerio pjovimo dalis - valas
Pasirinkus tinkamą valą, jos storį, svorį, stilių ir medžiagą, pjovimas vyks greičiau. Taip pat sumažinama tikimybė, kad vidury darbo jums pritrūks valo.
Valo storis
Ne visiems trimeriams tinka bet koks valas, todėl svarbu atkreipti dėmesį į jo storį, kuris įprastai pasitaiko trimis variantais:
- plonas, 1.5–2 mm storio valas geriausiai tinka žolei aplink namą pjauti ir įprastoms vejos piktžolėms iš važiuojamųjų dalių, pėsčiųjų takų ir tvorų naikinti;
- vidutinio storio 2–2.5 mm valas tinka namams, kuriuose yra platesnė veja, arba sodams, apaugusiems piktžolėmis, kurių stiebai yra tvirti ir suragėję;
- storus, 2.5 mm ir daugiau renkasi profesionalūs žolės pjovėjai, kuriems tenka pjauti dideles aikšteles, komercinės paskirties vietas arba itin tankiai apaugusią žolę ir krūmokšnius.
Valo forma
Priklausomai nuo to, ką pjausite, valo forma yra tokia pat svarbi kaip ir storis.
- Apvalus pjovimo valas geriausiai tinka naudojimui namuose. Jis nenusidėvi ir nelūžta taip lengvai kaip kitos formos, todėl yra patvaresnis naudoti pjaunant šalia betono, medžių ir tvorų. Tačiau neturi pjovimo briaunos, todėl labiau nuplėšia, o ne pjauna žolę.
- Pintas valas turi aštresnį pjovimo kraštą nei apvalus ir yra tyliausiai veikiantis iš visų formų. Dažniausiai naudojamas peraugusioms piktžolėms pjauti. Taip pat negreit susidėvi ir retai lūžta atsitrenkus į kietą paviršių.
- Kvadratinis pjovimo valas turi keturis aštrius kraštus, kurie užtikrina našų darbą. Puikiai tinka storus, suragėjusius augalus ir pomiškes pjauti.
- Žvaigždės formos valas turi keletą kraštų, kurie greitai ir efektyviai pjauna tankiai apaugusią žolę ir piktžoles. Tačiau jis mažiau atsparus lūžiams atsitrenkus į akmenis, betoną ar tvorą.
- Dantytas valas veikia kaip dantytas peilis. Gali greičiau nei kitos formos nupjauti žolę po savęs paliekant švarų pjūvį.
Valo medžiaga
Pagrinde valas yra pagamintas iš grūdinto monofilamentinio nailono. Jei nusprendėte, jog jums reikia plono ar trapesnės formos valo, tačiau norite išvengti galimų nutrūkimų, rinkitės su aliuminio, polimerų ar kitų kompozitinių junginiais.
Nepamirškite kiekvieną pavasarį pakeisti seną valą į naują! Žiemos metu jis gali tapti trapus ir lengviau pažeidžiamas.
Kada pasirinkti trimerį, o kada - krūmapjovę?
Krūmapjovės veikia panašiai kaip trimeriai, išskyrus tai, kad jos efektyviai pjauna ir krūmynus bei mažus medelius. Jos taip pat turi didesnius variklius, kurie suteikia daugiau galios nei trimerių.
Tačiau kalbant apie šiuolaikinius prietaisus, kurie geba vis geriau atlikti savo paskirtį ir net daugiau, tam tikroms užduotims geriausia pasirinkti rekomenduojamą modelį. Tai ne tik sutaupys jūsų laiką (ir sveikatą), bet ir atliks kokybiškesnį darbą.
Trimeriai
Privalumai:
- mažesnio svorio nei krūmapjovės, todėl mažiau reikalauja sąnaudų;
- puikus vejapjovės pakaitalas;
- trimeriai naudoja nailoninį valą, o ne peiliukus, todėl galima greitai sutvarkyti, jei jie nutrūksta.
Trūkumai:
- nailoninis valas greičiau susidėvi ir yra silpnesnis nei peiliukai, o tai riboja galimybes;
- mažus akmenis paverčia sviediniais, kurie šauna į jus ir gali nežymiai sužaloti.
Krūmapjovės
Privalumai:
- naudoja peiliukus, kurie akimirksniu nupjauna tankesnę augmeniją;
- krūmapjovių peiliukai yra universalūs, nes galima rinktis iš daugybės variantų, kuriais galima atlikti skirtingus darbus.
Trūkumai:
- yra sunkesnės;
- neturi apsaugos nuo pjovimo, todėl gali pataikyti į jus pjaunama žolė, krūmynas ir kt.
Jei dairotės krūmapjovės, atkreipkite dėmesį ir į pjovimo įrankius
Sužinokite apie skirtingus krūmapjovių pjovimo įrankius, kuriuos tinkamai pasirinkus, be vargo susitvarkysite. Iš esmės yra keturi tipai.
Peiliukai - tai yra labiausiai paplitęs pjovimo įrankis. Peilių forma svyruoja nuo stačiakampio iki apvalaus su dantukais. Dažniausiai naudojama forma yra žvaigždės, turinti tris ar keturias pjovimo briaunas.
Pliusai:
- pigus, nes pagamintas iš vienos dalies ir štampuota iš lakštinio plieno;
- gerai pjauna minkštąją augmeniją.
Minusai:
- greitai praranda efektyvumą, nes peilio kraštai atbunka;
- peilio ašmenų briaunos pjauna tik tada, kai krūmapjovės galvutė sukasi iš vienos pusės į kitą;
- priklausomai nuo kokybės, atsitrenkus į kietą paviršių gali sulinkti.
Diskas kaltiniais dantimis turi pagaląstus dantis aplink ašmenų perimetrą. Dantų skaičius gali būti įvairus.
Pliusai:
- efektyviau pjauna, nes pjovimo briauna yra aplink išorę, kur yra tikrasis kontaktas su pjaunama medžiaga;
- idealiai pjauna krūmus ir šakas.
Minusai:
- yra brangesni;
- kadangi pjovimo briauna yra ant galų, ji gali greičiau susidėvėti;
- neįmanoma pagaląsti, todėl tenka išmesti, dėl ko padidėja suvartojimas;
- kuo gilesnis pjūvis, tuo atidžiau reikia laikyti ašmenis tiesiai, nes pasisukus į vieną ar į kitą pusę ašmenys gali įstrigti pjūvio plyšyje.
Mulčiavimo peiliukai
Pliusai:
- puikiai atlieka lapų ir mažų šakų mulčiavimą.
Minusai:
- reikalinga daug galios, todėl tiktų tik didesniems prietaisams;
- juntama stipri vibracija;
- gali į šonus su jėga svaidytis pjaunama medžiaga.
Minėjome, jog vienas ryškiausių krūmapjovės privalumų yra tai, jog peiliukais pjauna tankiai išsikerojusius krūmynus, su kuriais susitvarkyti trimeriui nepavyktų. Tačiau vienas iš krūmapjovės įrankių yra lynas, kurio funkcija labai panaši į valo - pjauti trumpesnę ar ilgesnę žolę.
Pliusai:
- saugiau naudoti;
- paprasčiau naudoti pjaunant arti kietų paviršių, nes atsitrenkus nelūžta.
Minusai:
- tinkamas pjauti tik žolei.