Pamatai - net 25% namų susiduria įvairiomis problemomis, susijusiomis su pamatais, skelbia šaltinis Clever . Būtent pamatai yra visa ko pagrindas, todėl jiems derėtų skirti itin didelį dėmesį. Pamatų yra net keletas skirtingų rūšių, kurių kiekviena turi specifines savybes ir tinka tam tikro tipo pastatams. Čia rasite ne tik kriterijus, pagal ką išsirinkti tinkamiausius pamatus, bet ir dažniausiai pasitaikančias klaidas, kurių reikėtų vengti.

Kaip parenkami pamatai?

Renkantis pamatus, reikia atlikti geologinius grunto tyrimus. Specialistas atsižvelgia į antžeminės pastato dalies apkrovas, gruntinio vandens lygį ir grunto savybes: pobūdį, reljefą, plėtimąsi, įšalo gylį. Kadangi Lietuvoje turime visus 4 metų laikus, atsižvelgiama ir į tai, kaip pamatai atlaiko kraštutines temperatūras ir oro sąlygas. Taip yra parenkami tinkamiausi tam tikram projektui pamatai. Pagal gylį skiriami gilieji (poliniai, gręžtiniai) ir seklieji (juostiniai monolitiniai, surenkamieji) pamatai. Portalo Structured Foundation duomenimis, pamatams atitenka 8-15% visų statybos išlaidų.

Pamatai - viso ko pagrindas

Poliniai pamatai savo rankomis

Poliniai pamatai yra išeitis tiems, kurių sklypuose laikantysis gruntas yra žemai arba turi daug organinių priemaišų, o gruntinis vanduo yra arti paviršiaus. Dėl to tokie pamatai naudojami statant prieplaukas, lieptus, ant vandens stovinčius namus. Tiesa, statant drėgnoje teritorijoje, teks įrengti drenažą ir pasirūpinti pamatų hidroizoliacija. Poliniai pamatai taip pat yra sprendimas ankštų teritorijų savininkams.

Poliniai pamatai dar skirstomi į kaltinius, gręžtinius arba spraustinius. Kaltiniai pamatai dažniau naudojami didesniems pastatams: pramoniniams statiniams bei daugiabučiams. Gręžtiniai ir spraustiniai pamatai labiau tinka individualių namų statybai, karkasiniams namams. Svarbu paminėti, jog pasirinkus polinius pamatus, rūsio teks atsisakyti. Taip pat reikės pasirūpinti papildomu šiltinimu tarp rostverko ir polių, kad nesusidarytų šalčio tiltai.

Dėl pigesnės kainos ir to, kad polinius pamatus įrengti nereikia didelių kasinėjimo darbų, jie yra labai populiarūs tarp pasiryžusių įsirengti pamatus savo rankomis. Tereikia nustatyti polių vietas ir jose įspausti polius. Gręžtiniams poliams taip pat pirmiausia yra išgręžiama skylė, jos dugnas sutankinimas ir supilamas betonas. Sutvirtinimui naudojama armatūra. Bet kuriam variantui reikalinga profesionali sunkiasvorė technika

Populiarieji juostiniai pamatai

Juostiniai pamatai yra vieni iš populiariausių šiuolaikinėje statyboje, nors ir brangesni už polinius. Jie tinka pastatams, kuriems numatytoje vietoje laikantysis gruntas yra aukštai. Tai puikus pasirinkimas, galvojantiems apie rūsį. Negana to, įrengti juostinius pamatus nereikia labai specifinės įrangos.

Juostiniai pamatai dar skirstomi į monolitinius ir surenkamus. Monolitiniai idealiai tiks molingose vietovėse, ten, kur gruntas gali plėstis arba slenkančios žemės zonose. Svarbu, kad pamato pagrindas remtųsi į tvirtą gruntą ir būtų žemiau įšalo lygio. Monolitiniai pamatai yra stabilūs ir atlaiko dideles apkrovas.

Pasirinkus surenkamus juostinius pamatus, darbas bus atliktas sparčiau. Jie sudaromi iš specialių tuščiavidurių blokelių. Tokie namo pamatai kainuoja mažiau nei monolitiniai ir yra tobulas pasirinkimas gyvenamiesiems namams. Vienintelis minusas tai, jog jei gruntiniai vandenys bus aukščiau rūsio grindų lygio, teks pasirūpinti surenkamų pamatų hidroizoliacija.

Jei planuojama statyti rūsį, monolitinių juostinių pamatų įrengimui reikės duobės. Jei ne – užteks tranšėjos. Ten sumontuojami klojiniai, į kuriuos bus sudėtas karkasas ir sulietas betonas, kuris bus sutankintas vibracijomis. Šiam darbui būtinai reikalinga specialiai tam skirta betono maišyklė bei vibroplokštė . Po kelių savaičių, betonui sustingus, bus galima tęsti statybas. Jei pasirinkote surenkamus juostinius pamatus, iš pradžių reikės įrengti papėdę. Tada bus montuojami klojiniai, karkasas, liejamas betonas.

Plokštuminiai pamatai – naujovė Lietuvoje

Plokštuminiai pamatai yra apšiltintos betono plokštės arba toks pamatas, kuris savo paviršiumi remiasi į gruntą. Portalo Civiconcepts teigimu, betonas – tvirčiausia statybinė medžiaga, tad nenuostabu, jog plokštuminiai pamatai pasižymi ilgaamžiškumu. Jie yra sukurti pasyvių namų statytojams, tinka silpnesniam gruntui, pasižymi puikiu energiniu efektyvumu, maža nuokrypių ar deformacijų tikimybe. Tačiau jie netinka sunkių konstrukcijų namams, tad čia reikėtų rinktis karkasinius namus. Kitas minusas – pasirinkus tokius pamatus teks atsisakyti rūsio. Plokštuminiai pamatai brangesni už kitus pamatų tipus, bet į kainą įeina visa sistema: juodgrindžių įrengimas ir grindinis šildymas.

Montuojant plokštuminius pamatus, pirmiausia sutankinamas gruntas. Tuomet nutiesiamas neaustinės geotekstilės paklotas, ekstruzinio polistireno arba polistireninio putplasčio sluoksnis. Išvedžiojamos komunikacijos (vandentiekis, nuotekų sistemos, grindinis šildymas, elektros tinklai) ir dirbama su armatūra. Galiausiai, įsitikinus, kad viskas veikia, užpilamas betonas.

Svajojantiems apie terasą

Dažniausiai terasos rengiamos ant polinių pamatų, kurie gali būti įsriegiami ar betonuoti. Betoniniai poliai yra itin populiarus būdas. Juos galima įrengti bet kokiame grunte, jie tinka tiek WPC, tiek medinės dangos terasoms. Lietuvoje yra įprasta polius įrengti 120 cm gylyje, o optimalus poliaus skersmuo – 20 cm. Tokias skyles pragręžti geriausiai tinka žemės grąžtai . Galima įsigyti jau paruoštą betono mišinį arba pasigaminti patiems, naudojant cementą, smėlį ir akmens skaldą bei betono maišyklę. Procese dar reikės tokių įrankių kaip vibroplokštė, kastuvas, karutis, laužtuvas ir kitos priemonės.

Kiti sparčiai populiarėjantys terasos pamatai – įsriegiami. Sraigtiniai pamatai taip pat tinka tiek WPC, tiek medinėms ar kitų dangų terasoms. Tinkamiausi lauko terasoms įsriegiami poliai yra U tipo. Sraigtinių polių pliusas yra tai, jog jų įrengimas yra žymiai švaresnis ir greitesnis nei betoninių, kuriems išdžiūti dar prireiks nemažai laiko. Armatūros kiekis priklauso nuo situacijos, tačiau ne mažiau negu vienas 10 mm strypas, jeigu polius yra iki 20 cm.

Polių išdėstymas priklauso nuo naudojamų konstrukcijos medžiagų ir terasinių lentų montavimo krypties, tačiau standartinis atstumas yra 120 – 150 cm. Dauguma renkasi terasą montuoti ant dvigubo karkaso, tuomet atstumas tarp polių priklauso nuo karkasų matmenų.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

  • Betono liejimas netinkamu metu . Nepatartina užsiimti šiuo darbu žiemą. Betonas turėtų būti pilamas dieną be lietaus grėsmės. Drėgną dieną pamatai reikalaus daugiau laiko išdžiūti.
  • Neparengtas individualus pamatų planas . Neretai pamatų projektai rengiami pagal šalia esančio kaimyno. Nesvarbu, kokia maža teritorija, vis tiek būtina paruošti individualų pamatų planą pagal būtent tą vietą, kur kils naujas pastatas.
  • Vandeniui nepralaidus gruntas . Dažnai vidinis pamatų plotas užliejamas vandeniui nepralaidžiu gruntu. Tai klaida – po grindimis turėtų būti papiltas gruntas, kuris nekaupia drėgmės ir yra laidus vandeniui, pavyzdžiui, žvyras ar smėlis.
  • Netinkama apšiltinimo medžiaga . Ne tik pamatai, bet ir apšiltinimo medžiagos yra parenkamos pagal grunto savybes. Didesnes apkrovas atlaikanti šiltinimo medžiaga yra tinkama molingam, sunkiam gruntui. Kuo gruntas minkštesnis, tuo labiau galima lengvinti apšiltinimą.
  • Neįrengtas drenažas . Drenažas reikalingas, jei gruntas nepralaidus vandeniui. Taip pat visada būtina įrengti horizontalią pamatų hidroizoliaciją.
  • Pamatų pagrindo kokybė . Atminkite, kad didžiausios pastato apkrovos tenka pagrindui. Todėl svarbu, kad bet kokio pamato dugnas būtų itin tvirtas.
  • Rūsio priežiūra . Vos baigus statyti pamatus, reikia užsiimti tinkama rūsio priežiūra – kontroliuoti drėgmės lygį. Nemažai savininkų apleidžia savo rūsius, todėl iš jų pradeda sklisti nemalonus kvapas. Per daug drėgmės gali sukelti tokias problemas kaip pelėsis, miltligė, grybelis.

Prasti pamatai ateityje atsilieps tokiomis bėdomis kaip sienų ir grindų įtrūkimai, nelygios grindys, netinkamai užsidarančios ar atsidarančios durys, tarpai aplink langų rėmus ar duris. Statinio pamatai yra pagrindinis darbas, nuo kurio priklauso viso pastato sėkmė. Vadovaujantis pateiktais patarimais ir specialistų pagalba, užsitikrinsite, kad pamatų kokybė bus nepriekaištinga.