Pagrindinė obliavimo staklių funkcija – nulyginti medienos paviršių, o reismusavimo - tiksliai sulyginti matmenis. Reismusinės obliavimo staklės gali atlikti abu šiuos darbus. Obliavimo staklės naudojamos medžio darbams, tad, jei ketinate užsiimti visiškai neapdorota mediena, šis įrankis yra būtinas. O į ką būtina atsižvelgti, renkantis obliavimo, reismusavimo stakles?

Kada rinktis oblių?

Oblius medieną nugludina – ruošinio kraštai tampa preciziškai lygūs, o medžiagos struktūra pasidaro išryškinta. Tik su tokiomis staklėmis įmanoma išgauti tinkamą paviršių, kuris vėliau gali būti dažomas arba kitaip apdirbamas. Tačiau nepamirškite, jog po obliavimo pasunkėja medžiagų įsigėrimas. Todėl, atlikus obliavimą, patariama įvykdyti giluminį, vakuuminį impregnavimą ir ilgalaikį pramoninį dažymą.

Nors obliavimo staklės yra labai naudingos, yra užduočių, kurias geriau atlikti su kita įranga. Pagrindinė obliavimo staklių funkcija – storas lentas paversti plonesnėmis. Lenta jau turi būti plokščiu paviršiumi, kad ją būtų galima padėti ant lovio žemyn, jog obliavimo staklės galėtų nuimti viršutinius sluoksnius. Šis įrenginys taip pat nelabai tinka medžio apdirbimui, kurio metu gali tekti pjauti kampuotas briaunas. Be to, obliavimo staklėse lentoms traukti naudojami prispaudimo voleliai, kurie neveiks tinkamai, jei lentos bus įlenktos, iškraipytos ar susuktos.

Šis įrankis skirtas jums, jei:

  • Ketinate suteikti medienai konkretų profilį ir paversti medžiagą tam tikru gaminiu.
  • Kursit medieną ir su špuntu, ir be jo.
  • Planuojate obliuoti gegnes, tašus ir kitus stambius gaminius.

Elektrinis ar rankinis oblius?

Didžiausias elektrinio obliaus pliusas – sparta. Šie įrankiai puikiai tinka dideliems projektams, statant medines konstrukcijas ar kai reikia greitai pašalinti medienos sluoksnį. Be to, elektriniai obliai lengviau susidoroja su skiedromis – jos gali būti surenkamos darbo metu į maišelį arba siurblio pagalba.

Dauguma oblių būna laidiniai, bet yra ir belaidžių variantų. Akumuliatoriniai prietaisai yra patogesni ir lengviau transportuojami, tačiau brangesni. Be to, atsiras papildomų išlaidų, nes belaidžiams modeliams reikės įkroviklio bei baterijos. Laidiniai obliai taip pat turi minusą – laidas riboja, nes būtinai reikės turėti srovės šaltinį. 

Tačiau rankiniai obliai yra pigesni. Be to, jie yra saugesni ir suteikia daugiau užtikrintumo ir labai tinka pradedantiesiems – jais medienos sluoksnis pašalinamas preciziškiau nei elektriniu variantu. Dėl to šie įrankiai naudojami baldų gamyboje. Beje, rankiniai įrankiai būna kur kas tylesni už elektrinius.

Svarbiausios obliaus charakteristikos

  • Obliavimo gylis. Jis parodo medienos sluoksnio gylį, kuris bus nuimtas per vieną kartą. Kone visuose modeliuose šį parametrą galima keisti. 
  • Galingumas. Rankiniai elektriniai obliai dažniausiai turi 0.5 – 2.3 kW galios variklius. Jei įrankis bus naudojamas retai ir mažiems projektams, užteks ir 0,5 – 0,6 kW galios prietaiso. Tačiau jeigu ketinate statyti terasą ar pavėsinę, prireiks galingesnio prietaiso – 0.7 – 0.9 kW galios. Obliai, kurie viršija 1 kW, yra skirti profesionalams.
  • Obliavimo plotis. Šis parametras parodo, kaip plačiai prietaisas gali apimti per vieną kartą. Dauguma įrenginių turi 82 – 110 mm režimus, o platesniais nustatymais pasižymi profesionalūs obliai.
  • Drožlių pašalinimas. Rankiniame įrankyje drožlės dažniausiai kaupiasi įrankio, o elektriniai modeliai jas išmeta per šoną. 

Kada rinktis reismusą?

Tačiau oblius yra nepajėgus sulyginti lentelės matmenų. Čia į pagalbą ateina reismusas – su juo galite lentelę paversti simetrišką. Skiriasi ir staklių konstrukcija – reismuso peilis sukasi iš viršaus, o obliaus – iš apačios. Reismusavimo staklės yra itin kompaktiškos, jas galima sumontuoti po obliumi. Trūkumas tik vienas – norint pasinaudoti reismusavimo staklėmis, teks nuimti obliaus laikiklius ir išmontuoti darbastalį. Tiesa, tai užtruks tik porą minučių. 

Šis įrankis skirtas jums, jei:

    • Siekiate sulyginti gaminio matmenis.
    • Ieškote mažai vietos užimančio įrenginio.

    Kada rinktis obliavimo-reismusavimo stakles?

    Yra ir jungtinis šių dviejų įrankių variantas – obliavimo-reismusavimo staklės. Jos naudojamos dailylentėms, lentelių apdirbimui, parketui, baldams. Pastaraisiais metais šios staklės tapo itin populiarios, nes padeda sutaupyti vietos mažose dirbtuvėse.

    Šios staklės yra itin pravartus įrankis, jei ketinate statyti ar renovuoti namus. Oblius reismusas pravers ruošiant grindis, parketą ar lenteles sienoms, įvairaus tipo bei dydžių dailylentes. Be to, šios staklės padės įsirengti terasą, pasistatydinti tvorą arba užsiimti baldų gamyba.

    Šis įrankis skirtas jums, jei:

      • Planuojate užsiimti ir obliaus, ir reismuso darbais.
      • Siekiate sutaupyti, įsigydami vieną įrenginį vietoj dviejų. 
      • Turite mažas dirbtuves ir ieškote kompaktiško sprendimo. 
      • Ketinate statyti arba renovuoti namus, įsirengti tvorą ar terasą ar gaminti baldus.