Tekinimo staklės ne veltui vadinamos „staklių motina“. Tai vienas iš pagrindinių ir žinomiausių metalo bei medžio apdirbimo įrankių. Tekinimo procedūroms priskiriami šie darbai: įsriegimas, elementų pjaustymas arba atpjovimas, griovelių ar sriegių įpjovimas ir kt. Tekinimas puikus tuo, jog darbai atliekami našiai, o detalės išpjaunamos tiksliai bei preciziškai. Tačiau kaip išsirinkti tinkamas tekinimo stakles?

Tekinimo staklių paskirtis

Jei ketinate įsigyti tekinimo stakles, pirmiausia turite įsivaizduoti pagrindinius darbus, kuriems jas naudosite. Štai keletas klausimų, kurie padės jums pasirinkti tinkamiausią įrankį:

  • Ar dirbsite su medžiu, ar su metalu? Pagal tai nuspręsite, ar jums reikia universalių, ar specifiškai būtent medžiui arba metalui pritaikytų staklių.
  • Ar stakles naudosite asmeninėse dirbtuvėse, ar profesionaliose? Mažoms, buitinių poreikių tekinimo staklėms užteks ir 1⁄3 AG variklio.
  • Ar jums reikia visiškai automatizuotų staklių, ar užteks paprastų? Profesionaliose dirbtuvėse, kai turite daug darbų, labiau pravers automatizuotas modelis, o namams pakaks ir įprastų staklių.

Šie veiksniai turi įtakos jums reikalingų tekinimo staklių sudėtingumui. Brangios, visiškai CNC įrengtos tekinimo staklės, galinčios apdoroti pramoninio dydžio detales keturiomis ašimis, su keliomis tekinimo, gręžimo ir pjovimo galvutėmis, labai skiriasi nuo paprastų dviejų ašių tekinimo staklių, skirtų baldams tekinti.

Sūkių dažnis ir greitis

Kad būtų galima keisti sūkių dažnį, variklis paprastai turi trijų ar keturių pakopų skriemulį ir atitinkamą skriemulį ant veleno, kad būtų galima pasiekti maždaug 400-2000 aps/min sūkių dažnį. Tai įvykdoma, naudojant diržą, kuris judinamas ant skriemulių, kad būtų pasirinktas reikiamas greitis. Tradicinį V formos diržą dabar praktiškai pakeitė efektyvesnis fl at poly V tipo diržas, kuris užtikrina tolygesnę, be vibracijos pavarą, nes neturi gumbuoto sujungimo.

Kai kuriose tekinimo staklėse greitis keičiamas kitais būdais. Tai gali būti mechaninis būdas, kai svirtimi valdomi du kūginiai skriemuliai, todėl keičiasi jų skersmuo, taigi ir greitis. Ši sistema veikia, tačiau dėl jos greitai susidėvi diržai ir ji yra gana triukšminga. Be to, greitį galima keisti tik tekinimo staklėms veikiant. Taigi, jei paskutinį darbą baigėte didžiausiu greičiu, o dabar norite apatinio, pirmiausia turite įjungti tekinimo stakles ir sumažinti greitį, o tik po to dirbti toliau. Visa tai šiek tiek sudėtinga ir užima daug laiko.

medzio tekinimo stakles

Atstumas tarp centrų ir svyravimas

Pirkdami tekinimo stakles turite atsižvelgti į du pajėgumus. Nuo atstumo tarp centrų priklauso, kokio ilgio ruošinį galite tekinti. Bendriems darbams jums reikės bent 76 cm, o geriausia – 91 cm. Galima įsigyti ilgesnių staklių, ir nors jos gali atrodyti patrauklios, tokie modeliai dažnai padidina vibracijos problemas, jei nebūna tinkamai sutvirtinti. Tad šiuo atveju geriau nepirkti per didelės talpos, jei nėra konkretaus poreikio.

Kitas naudingas dydžio matas yra tekinimo staklių „svyravimas“. Tai yra pagrindinio suklio aukštis virš lovio, todėl nuo jo priklauso, kokio didžiausio skersmens detalę galite tekinti, nebent galvutė sukasi ratu. Norint atlikti bent kiek rimtesnius darbus, reikia, kad sūkio kampas būtų ne mažesnis kaip 230 mm. Tačiau praktiškai kuo didesnis, tuo geriau.

Kokie turėtų būti guoliai?

Galvūgalyje turi būti geras tarpas tarp guolių, kad būtų užtikrintas maksimalus suklio standumas. Kai kurie modeliai turi, atrodytų, didžiulę galvutę, tačiau nuėmus diržo dangtį du suklio guoliai iš tikrųjų yra gana arti vienas kito. Dėl tokio artimo guolių išsidėstymo kyla standumo problemų, ypač dirbant su didelio skersmens gaminiais. Visada ieškokite mašinos, kurioje tarp guolių yra didelis atstumas.

Patys guoliai turėtų būti: 

  • Geros kokybės;
  • didelio atsparumo;
  • sandarūs rutuliniai. 

Kai kuriose staklėse naudojami kūginiai bronziniai guoliai su įvorėmis, kurie suteikia daug didesnę atramą nei rutuliniai guoliai, nors juos kartais reikia reguliuoti. Tačiau teisingai sureguliavus, šis išdėstymas palaiko veleną daug didesniame ilgio ruože ir užtikrina visiškai tolygų ir nesukeliantį vibracijos veikimą.

medienos tekinimo stakles

Koks turėtų būti sriegis?

Priekinės staklės verpstė turi sriegį, kad būtų galima pritvirtinti įvairius prisukamus priedus, pvz., griebtuvus, todėl jums reikia tokios staklės su standartiniu sriegiu. Priešingu atveju bus apribotas priedų, kuriuos galite įsigyti, asortimentas. Daugelyje mažesnių tekinimo staklių ¾ colio x 16 tpi sriegio dydis yra pramoninis standartas, todėl atnaujinti stakles kainuoja pigiau.

Tai reiškia, kad visus srieginius priedus galėsite pasiimti su savimi, o ne atnaujinti kartu su tekinimo staklėmis, kai tenka įsigyti naujas. Tai svarbus dalykas, nes dažnai atsiranda nemažai papildomų investicijų, susijusių su griebtuvais ir kitais priedais.

Kuo sunkesnės, tuo geriau

Staklių svoris yra labai svarbus aspektas, nepaisant to, kad iš pirmo žvilgsnio gali taip neatrodyti. Kuo sunkesnis jūsų prietaisas, tuo jis yra tvirtesnis ir tuo mažiau vibruoja. Juk jums nereikia, kad ruošinys būtų nestabilus. Prietaiso svoris savaime sumažins vibraciją ir pagelbės kuriant aukščiausios kokybės ruošinius be defektų. 

Sunkesnės, tačiau ir brangesnės staklės yra ketaus. Nepamirškite, kad, kitaip nei prie daugelio kitų staklių, prie tekinimo staklių dažnai praleisite valandų valandas. Todėl jos turi veikti kuo sklandžiau ir tyliau. Visada gerai pagalvokite apie kokybę ir įsigykite geriausią modelį, kokį galite sau leisti.

metalo tekinimo stakles

Morzės kūgių svarba

Labai svarbu, kad jūsų tekinimo staklėse taip pat būtų kokybiški Morzės kūgiai. Tai universali priemonė centrams bei įvairiems kitiems įrankiams montuoti, ir neriboja jūsų galimybės naudoti tik originalias gamintojo jungiamąsias detales.

Rinkoje yra daugybė Morzės kūgių rinkinių, tačiau jei perkate tekinimo stakles tik su prisukamomis jungiamosiomis detalėmis, jūsų pasirinkimai labai riboti. Mažesnėse tekinimo staklėse Morzės kūgiai paprastai būna Nr. 1 arba Nr. 2. Kuo didesnis skaičius, tuo storesnis kūgis. Kūgiai įstumiami į galvutę, o vėliau išmušami strypu, kuris eina per pagrindinį suklį.

Jei suklys yra vientisas, prieš įkišant kūgį, reikia įrengti centrinį išstūmiklį, kuris prisukamas prie suklio nosies. Labai saugokite šiuos kūgius ir prižiūrėkite, kad jie būtų švarūs ir nepažeisti, nes kitaip jie pradės suktis vienas kitame. Tai ne tik juos sugadins, bet ir lems netikslumus naudojant tokias jungiamąsias detales kaip gręžimo griebtuvai.

Ar reikalingas stovas?

Jei nenorite statyti suoliuko, kai kurie gamintojai kaip papildomą įrangą siūlo kojų atramas. Šie stovai gali būti įvairūs – nuo gana primityvių sulankstytų plieninių ar vamzdinių konstrukcijų iki standesnių su lentyna įrankiams. Nepamirškite, kad tekinimo staklių našumas priklauso nuo to, kaip gerai jos pritvirtintos, todėl stovą pirkite tik tada, jei jis atrodo pakankamai tinkamas darbui.

Savos gamybos medinis suoliukas dažnai geriau slopina vibraciją nei neapdirbtas metalinis stovas ir gali pakeisti visą tekinimo staklių veikimą. Jei dirbtuvėse trūksta vietos, po tekinimo staklėmis galite įrengti daugybę įrankių ar žaliavų laikymo vietų, kurios taip pat padeda konstrukcijai suteikti šiek tiek daugiau masės.

tekinimo stakles